Adopcie úľov u nás

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Prvá zásielka medu adopcom.

Čo to vlastne je adopcia úľa? Ako začali adopcie úľov u nás? Ako to prebiehalo? Čo sa stalo s projektom Adoptuj si úľ? Bolo to výhodné pre včelára? Majú adopcie zmysel? Prišiel čas ponúknuť nové adopcie u nás? Aké sú podmienky?

Isto ste postrehli, že dnes si už môžete „adoptovať“ snáď čokoľvek. Sliepky, za čo dostanete vajíčka a môžete sa prísť pozrieť na chov, zviera v zoo, za čo dostanete na chodníku dlaždicu so svojím menom a nejaké foto. Dokonca ovocný strom, za čo dostanete nejakú úrodu. O čom je ale adopcia úľa?

Adopcie úľov

Úle sme označili názvom, menom aký si adopca zvolil.

V roku 2017 sme sa zapojili do projektu Adoptuj si úľ. Boli sme na počiatku projektu, asi tretí zapojení včelári v poradí, postupne potom pribúdali ďalší. Viac o projekte a vecí s tým súvisiacich sa dočítate v druhej polovici článku.

Ako to prebiehalo? Adopcovia od nás dostali zásielky medu vo „vyšperkovaných“ debničkách s nejakým prekvapením (darčekom).

Založili sme nové včelstvá, čiže nové včelie rodiny, ktoré sme umiestnili do nových úľov.

Úle sme označili názvom, menom aký si adopca zvolil.

Adopca dostal fotografiu svojho adoptovaného úľa. Zároveň sme odosielali (aj zverejnili na FB) hromadné (spoločné) fotky ďalších adoptovaných úľov.

Prvá skúsenosť so včelami pre adopcu.

Adopcovia mali možnosť prísť si pozrieť svoj úľ, dostali ochranné pomôcky, šli sme ,,do včiel“, čiže otvorili úľ a podľa pokynov sa mohli v úli ,,pohrabať“, získať svoju prvú priamu skúsenosť so včelami.

Bola to jedna veľká exkurzia, s excelentnou prednáškou a radami ako začať včeláriť.

Ak mali záujem, pobehali sme s nimi aj ďalšie stanovištia na okolí, kde sme mali včely a videli krásy našej prírody, ,,Východniarskej klasiky“, Ondavskej vrchoviny.

Predĺžené adopcie

Zištné výhody sa pri predĺžení adopcie prejavujú viac

U časti adopcov sa objavil záujem pokračovať vo výhodách adopcie a teda predĺžiť adopcie aj na ďalší rok. A nielen to, z roka na rok záujem pretrváva. 🙂

Pochopiteľne sa tam zištné výhody už prejavujú oveľa viac, nakoľko samotný nový úľ je už založený.

Zároveň sú prví, ktorí sa dostávajú k našim medom, majú prioritu. Nakoľko naša produkcia medu je výrazne obmedzená a malá, mnoho záujemcov sa k niektorým našim medov ani nevie dostať. Obzvlášť k veľkým fľašiam, nakoľko idú najprv adopcom a potom na osobný dober. Poštou ich cez sezónu ani nezasielame. Ponuku medov zverejňujeme na internete až po sezóne, teda z tých, ktoré ostali.

Adopcovia sú aj pravidelne informovaní o novinkách u nás, na včelnici a o veciach či produktoch, ktoré chystáme.

Zásielky medov a produktov zasielame na konci sezóny v polystyrénovom boxe (tvrdený polystyrén), ktorý nám následne zasielajú, vracajú obyčajnou poštou naspäť. Ešte sa nestalo, aby sa v tom med rozbil, sú na to ideálne. 🙂 Boxy môžeme takto využiť ďalší rok opäť, je to to najlepšie zero waste (bezodpadové) riešenie. Platiť zakaždým za debničky, ktoré adopcovia nepotrebujú, nemá zmysel. Zároveň nám v boxoch zasielajú naspäť prázdne fľaše od medu z minulého roku, ak ich majú len vyhodiť alebo ich nepotrebujú. Áno, už to potom nie je tak krásne zabalené, ide ale o obsah, nie formu na prepravu.

Aktuálna ponuka adopcie

Drevené debničky sme vymenili za polystyrénové boxy, ktoré používame opakovane

Opakovane sa nás pýtali, či nebude znovu možnosť nových adopcií u nás. Doteraz nebola. Aktuálne sa ale chystáme založiť nové včelstvá, rozšíriť počty rodín, úle sú už dokonca objednané. Pre nové adopcie je teda vhodná pôda, ideálny čas.

Ponuka je podobná, ako to bývalo v minulosti.

Novozaložený úľ označíme názvom, menom podľa vášho uváženia.

Zašleme fotografiu novozaloženého úľa.

Na konci sezóny vám zašleme zásielku:

  • 10 pohárov (0,5 kg) medu z palety medov z celej sezóny = 5 kg medu
  • produkty podľa vlastného výberu do 21 €
  • celé to pocestuje v drevenej debničke alebo polystyrénovom boxe (pri ktorom dostanete zľavu a zasielate ho potom späť)

Príspevok na celú adopciu je 159 €. Ak si prajete zasielanie polystyrénovým boxom, zľava je 10 €. (Box nám zasielate naspäť ako balík na poštu, vyjde vás to 2,5 €).

Musím pripomenúť, že to nie je ani zďaleka suma, ktorá pokryje náklady na nový úľ. Na včelárenie sú náklady celkovo obrovské.

Pri predĺžení adopcie bude možné nás, respektíve svoj adoptovaný úľ aj navštíviť. Tento rok s tým zatiaľ nerátame, máme toľko činností (a neustále pribúdajú), že absolútne nestíhame, nevidíme to optimisticky, do polovice júla beží rojová nálada. Vieme, že nebudeme stíhať potom ani toľko, okrem toho, že navyšujeme počty rodín včiel v júli, očakávame rozšírenie aj tej našej rodiny. 🙂

Adoptuj si úľ

Jedna z fotiek pre adopcov

Cieľom bolo zvýšiť počet včelstiev na Slovensku a dopriať tak včelám čestný príbytok. Zároveň malo ísť o podporu včelárom, ktorí sa rozbiehali či zvyšovali počty včelstiev, aby im to šlo rýchlejšie a prepojiť včelárov s ľuďmi, čo sa naozaj zaujímajú o včely, včelárstvo. Adopcami, teda zákazníkmi, ktorí majú seriózny záujem o kvalitný med, nie bežne dostupné „pamflety“.

Podmienkou bolo zabezpečiť nové úle a vytvoriť nové včelstvá. Žiaľ, údajne dvaja včelári podmienky obišli a projekt asi aj preto skončil. Druhým hlavným dôvodom bolo vykradnutie myšlienky a tohto nápadu inými, do iného projektu, na nekalé účely obohatenia sa. Ale ani práca, kontakt s potencionálnymi záujemcami o adopciu nebol ideálny, ako padlo vyjadrenie, „miestami to bolo ako žuť sklo“.

Tým, že sme zverejnili naše zapojenie do projektu, ozvalo sa nám možno aj 10 potencionálnych záujemcov o adopciu. Adopcie sa riešili cez projekt, odkázali sme ich tam, ale vysvetlili sme im podmienky a okolnosti adopcií, nakoľko sa pýtali nás. VŽDY padla otázka „Čo z toho budem mať?“ a zaznelo aj „To radšej dám peniaze na charitu.“. Všetci chceli len ZÍSKAŤ, hľadali cestičky, ako k sebe nahrabať, nepochopili už na začiatku, že cieľom bolo DAŤ. Áno, zároveň by aj získali, ale hľadali niečo podobné, ako je super lacná akcia niekde v supermarkete.

Cena času včelára v hlavnej sezóne má cenu zlata

Debnička pre adopcov s darčekmi

Veľmi negatívne ohlasy sa objavili aj od niektorých včelárov. Nepochopenie projektu či závisť bolo ústredným motívom. Dovolím si povedať, že to bolo obzvlášť prepojené, nakoľko závidieť mohli len vtedy, ak sa dosť nezamysleli. V cene bolo zahrnuté poštovné, keď sme sa zapojili my, zasielalo sa to na 2x, muselo to ísť ako krehké = veľmi draho. K tomu ešte parádne debničky a samotný med. Áno, ak niekto zo včelárov predával med pod cenu, nič iné si nevšímal, nerozmýšľal, iba závidel.

S adopcami bolo potrebné čo najviac komunikovať, nimi adoptovaný úľ označiť nimi vybraným menom, názvom, čiže vytvoriť nejakú tabuľku a napokon úľ nafotiť a foto im dodať. To všetko chcelo ČAS. Adopcovia sa mohli zastaviť na návštevu. Samozrejme, počas sezóny, keď je pri včelách najviac práce a každá minúta je extrémne drahá. Pochopiteľne v pekný deň, aby sa dalo ísť „do včiel“. Dohodnúť návštevu, čakať (idú prvýkrát do daných končín, aj meškajú) a kvalitne sa im povenovať, veď je to radosť, že idú :). Zabralo to prakticky tú časť dňa, kedy by sa dalo pracovať so včelami, čiže z pohľadu práce (a ekonomiky) odpálený deň. Ak ešte ďalšie dni nebodaj pršalo, včelári to poznajú, ide vás potom trafiť. Na toto už ale tí „neprajníci či závistlivci“ nepozerali, to už neriešili.

Debničky pre adopcov.

Cena času včelára v hlavnej sezóne má cenu zlata. Ak niečo včelár nestihne urobiť včas, keď je to nutné, celý úžitok klesá či dokonca to môže ísť do mínusu. A keď má z toho fungovať po zvyšok roka…

Oplatiť sa to mohlo akurát tak začínajúcim včelárom, resp. tým, ktorí mali čas nazvyš. Keď sme sa zapojili my, suma bola nižšia (neskôr ju trošku zvýšili), ak by sa odpočítali náklady a med, na nový úľ sa zvyšovalo minimálne. Ak by sme vzali do úvahy, koľko času to vyžadovalo (čas sú peniaze), tak na nový úľ sa možno ani nezvyšovalo.

Tým všetkým chcem povedať, že z ekonomického hľadiska to nebol žiadny raj, ako si predstavovali mnohí neprajníci. O tom ani projekt nebol. A teoretickí záujemcovia o adopciu, ktorí na tom chceli len „naryžovať“ (len získať)… Akurát človeka len vytáčali.

Adopcovia na návšteve.

My sme mali niekoľko návštev a ľutovali sme, že ich neprišlo ešte viac. Boli to krásne zážitky, prišli naozaj zaujímaví ľudia, ktorí sa úprimne a živo zaujímali o včely, včelárstvo a veci s tým spojené.

Ak máte teda záujem o adopciu, kontaktujte nás. 🙂

Ďalšie články

Adopcie úľov u nás

Čo to vlastne je adopcia úľa? Ako začali adopcie úľov u nás? Ako to prebiehalo? Čo sa stalo s projektom Adoptuj si úľ? Bolo to výhodné pre včelára?

Zobraziť článok >
Scroll to Top