Použitie probiotík u včiel

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom prípade viete siahnuť po probiotikách. Viete si ich predstaviť ako také malé zvieratká, ktoré dopravíte do čreva včely, a tie jej budú pomáhať na ceste jej pracovného života. Dokonca ich viete aj ,,kŕmiť“!

Áno, probiotiká majú obrovský význam aj u človeka, čiže nemal by to byť pre vás cudzí pojem. 🙂

Probiotiká patria k organickému včeláreniu a prevencii. Ako aj esenciálne oleje, peptidové frakcie materskej kašičky, extrakty húb, propolisové extrakty a bylinné extrakty.

Čo sú probiotiká

Podanie na konci septembra cez invertné cesto.

Probiotiká sú nepatogénne (nechoroboplodné) živé mikroorganizmy. Na stene tráviaceho traktu tvoria biofilm, je to prakticky orgán tvorený niekoľkými druhmi baktérii (i vrstvami). V takom prípade hovoríme o mikrobióme, presnejšie po novom o mikrobiote.

  • Súťažia s patogénmi o miesto na črevnom epiteli.
  • Syntetizujú látky s baktericídnym a bakterostatickým účinkom.
  • Ovplyvňujú imunitnú odpoveď.
  • Zastavujú rast patogénov.
  • Pomáhajú pri vylučovaní toxínov.
  • Produkujú mastné kyseliny s krátkym raťazcom: mliečnu, propionovú, maslovú a octovú. To si pre kurzory imunoglobulinové a imunity.
  • Nahradzujú enzýmy, ktoré včela nemá.
  • Syntetizujú vitamíny a AK.
  • Pomáhajú rozkladať polysacharidy a bielkoviny z peľu.
  • Deaktivuje pesticídy.
  • Harmonizuje PH prostredie čreva.
  • Vytvára antimikrobiálne látky a stimuluje produkciu imunitných látok.

Včely ho po vyliahnutí získavajú fekálnou cesto (vyhryzením starého diela a čistením buniek – riziko nakazenia patogénmi) a tofilaxiou (obzvlášť pri supersestrách).
Negatívne ho môže ovplyvniť: stres, herbicídy, insekticídy, noséma, varoázza.

Samotnú mikrobiotu vieme ,,kŕmiť“ a podporovať – tým vylepšíme schopnosť včely odolávať patogénnom. O tom ale nie je tento článok…

Mikrobiotu vieme rozšíriť o ďalšie kmene baktérii, ktoré vaše včely pravdepodobne nemajú – ich početnosť aj rôznorodosť je včelstvo od včelstva rôznorodé. Podávanie probiotík v dostatočnom množstve má priaznivé účinky na organizmus ako prevencia ochorení a zvýšenie imunity.

Podanie

Aplikácia môže prebehnúť aj úplne jednoducho ak nemáte špeciálne prostriedky.

My máme probiotiká od Dr. Sona Dubna Ph.D. Tento článok je o aplikácii týchto probiotík.

Kmene: Lactobacillus apis, Lactobacillus Acidophilus, Enterococcus faecium, Lactobacillus plantarum a 3 ďalšie.

Podanie probiotík je v množstve 11 ml na 1 včelstvo. Nosičom pre samotné podanie môže byť cukrový roztok alebo cesto. Nesmú prísť do kontaktu s teplotou vyššou ako 38 °C.

Probiotiká sa aplikujú 6 x ročne. Obzvlášť sa dbá na zimnú generáciu:

  • v skorej jari
  • jar
  • leto
  • pred zakŕmením
  • cca na konci augusta (po zakŕmení)
  • koniec septembra, resp. pred zimným kľudom

Existuje aj alternatíva, podať 7 ml, ale 10 x ročne. Obzvlášť ak sú včely v morovom pásme alebo v monokultúre repky, ktorá sa často postrekuje.

Tie mikróby sa vo včelách výborne množia. Presnejšie v ich tráviacom trakte za prítomnosti glukózy a fruktózy, nakoľko je tam anaeróbne prostredie.

Preprava

Pán Tóma (zo Smyžian) podáva včelám iba komerčné probiotiká, toto sú jedny z nich.

Živá kultúra probiotík je umiestnená do slabého cukrového roztoku, inak povedané, sú stabilizované sterilným cukrom. Dávkuje sa už daný roztok (spomínaných 11 ml). Nakoľko je to živá kultúra, MUSÍ sa PREPRAVOVAŤ V CHLADE (napr. chladiaci termobox s chladiacou výplňou a pod., podľa vonkajšej teploty). Inak povedané majú byť prepravované v teplote pár °C nad nulou. Preprava musí byť rýchla a aj nasledovný krok.

Po doručení sa roztok rozdelí na 6 častí do sterilných nádob (alebo aspoň čo najčistejších, napr. fľaše od čistej minerálky). 5 častí sa zamrazí, jedna sa rovno použije. ZAMRAZIŤ sa to môže IBA RAZ, preto sa to prepravuje chladené, nie mrazené. (Ak by to šlo mrazené, nielenže by ste to nevedeli rozdeliť, ale pri preprave môže roztať).

Snažte sa s tým zaobchádzať sterilne, aby sa to nekontaminovalo. Nie je to žiadna nebezpečná vec. 🙂 Môže sa to dať dokonca vypiť deťom alebo dospelým, ale nesmie sa to piť priamo z fľaše kvôli kontaminácii roztoku! Chutí to dobre.

Aplikácia sirupom

Aplikácia cukrovým roztokom (sirupom) 1:1

Najľahšia možnosť je podať roztok s probiotikami pomocou sirupu, či už to bude invert, alebo cukrový sirup (stačí 1:1), je jedno. Dôležité je, že spomínanú dávku 11 ml (alternatíva 7 ml) stačí pridať do 100 ml sirupu. Nie, nepridáva sa do veľkého objemu (niekoľko litrov), čiže nie, nepatrí ani do zimného zakŕmenia, ani do podnecovania. Nesmie prísť do styku s teplotou vyššou ako 38 °C. Čiže žiadne pridávanie do horúceho sirupu! Inak laktobacily zabijete a všetko je zbytočné…

Aj ďalšie ,,liečebné doplnky výživy“ ako reishi, rôzne odvary a pod. by sa mali podávať v malom množstve nosiča (sirup, cesto), nie vo veľkých objemoch, kde sa koncentrácia priveľmi zriedi.

Aplikácia cestom

Práškový cukor zmiešaný s roztokom laktobacilov, drolí sa, nedrží kompaktne, rýchlo zaschýna a tvrdne.

Cesto si musíte vyrobiť – buď cukromedové, alebo invertné. Cukro-medové sa z veterinárnych predpisov neodporúča (riziko prenosu chorôb), je to teda na vás.


Tu platí pravidlo – pridať laktobacily do čo najmenšieho objemu (množstva cesta) ešte viac. Uvedomte si, že sa laktobacily podávajú aj v neskorú jeseň a skorú jar, keď nemusia mať veľkú ochotu ,,vziať“ väčšie množstvo cesta. Nemusia mať ani dobrý prístup k vode, ktorú potrebujú na spracovanie cesta.

Existujú rôzne druhy cesta (s droždím…), viete to pridať aj do nich. My si ale povedzme o príprave invertného cesta s laktobacilmi. Cesto je vlastne spojenie invertného sirupu s práškovým cukrom, my si ale ukážeme, ako všetko vyrobiť doma.

Správne má iba mierne bublinkovať, žiaden prudký var!

Aby bolo jasné, invertný sirup nahrádza med (v medo-cukrovom ceste) a funguje ako pojivo. Fruktóza, ktorá pri invertovaní sacharózy vzniká, je nutná pre udržanie trvalej vláčnosti cesta. Ak by ste len zmiešali dodaný roztok laktobacilov s práškovým cukrom, dopadlo by to obdobne, ako keby ste ten práškový cukor zmiešali len s vodou. Drolí sa, nedrží kompaktne, rýchlo zaschýna a tvrdne. Aj keby ste to aplikovali hneď, pravdepodobne pomedzi rámiky prepadá alebo stvrdne na kameň.

Výroba invertu na cesto

A takto to nemá vyzerať. Ak to preženiete s teplotou, vznikne vám karamel – nepoužiteľné pre včely!

Suroviny na invertný sirup:

  • 1 kg kryštálový cukor
  • 5 g kyseliny mliečnej 80%
  • 0,5 l vody

Rozpustíme cukor, pridáme kyselinu a varíme 30 min. To je doba, počas ktorej dôjde k hydrolýze sacharózy na glukózu a fruktózu, pričom nedôjde k vysokej tvorbe HMF a iným včelám škodlivým produktom.

Kyselina mliečna sa používa ako syridlo, má potravinový atest (používa sa v potravinárstve často) a nie je to žiadna extrémne nebezpečná vec. Pozor, je to vysoko koncentrovaná kyselina, čiže BOZP dodržte. Kyselina mliečna je vraj najlepšia na prípravu invertu. Robieval som invert pomocou kyseliny citrónovej, ale výsledok bol pochybný.

Pri varení nesmiete prehnať s teplotou! Keď príde var, reakcia je veľmi prudká a prejavuje sa aj obrovským penením. V takom prípade odstavte alebo minimálne poriadne stíšte ,,plameň“.
Správne má iba mierne ,,bublinkovať“.

Sirup vieme odložiť do chladničky či ho zamraziť a použiť neskôr, ak sa zvýši. Už spomenuté množstvo je pomerne malé, pri ešte menšom bude práca komplikovanejšia. Vznikne asi niečo menej ako 1,2 l (žiaľ, nezmeral som) invertného sirupu.

Príprava cesta

Upravená flexa na mletie kryštálového cukru či na ryžovú múčku.

Ak by sme robili iba invertné cesto, použili by sme asi 3/4 sirupu na dávku práškového cukru (napríklad cca 1 kg práškového cukru a 750 g invertu). My ale ideme pridávať roztok s laktobacilmi, to nám spôsobí vysoké nariedenie cesta, preto musíme dať invertu menej. Ako sme spomenuli, roztok s laktobacilmi spôsobí, že cesto potom nie je obzvlášť vláčne, viac tvrdne, zaschýna. Preto ďalej spomenutý pomer, ,,recept“ je orientačný a isto sa dá vylepšiť.

Množstvo na 7 včelstiev (určujúce je množstvo laktobacilov):

  • 1 kg práškového cukru
  • 100 ml invertu
  • 77 ml roztoku s laktobacilmi

Kúpený práškový cukor obsahuje veľa škrobu (pre včely nestráviteľný) ako protihrudkujúca látka, a preto nie je pre včely nijako obzvlášť vhodný. My si práškový cukor pripravujeme sami, proste rozomelieme kryštálový cukor. Máme na to dokonca pripravená zariadenie, kde za 10 sekúnd je 1 kg cukru na prach. Musí sa ale spotrebovať, neodkladať, nakoľko rýchlo hrudkovatie.

Pomôcka na miesenie

Na miesenie môžete použiť kuchynský robot. Ten, čo som použil ja, prácu začal, ale do finále som to musel dotiahnuť ručne. No tú prvú úlohu – dobre rozdistribuovať laktobacily do objemu – zvládol bravúrne. Čiže áno, je to cesto, čo sa hnetie. Áno, existujú recepty, kde cesto odlievate priamo do foriem, ale leje sa ešte horúce! Tak po tretí raz a naposledy… laktobacily nesmú prísť do styku s teplotou vyššou ako 38 °C! Čiže aj invert, ktorý ste si pripravili, musí vychladnúť (ak meriate lasérovým teplomerom, musí ukázať menej ako 38 °C).

Invertné cesto s laktobacilmi a jeho aplikácia

Váhu cesta zvážite a predelíte počtom včelstiev, ktorým bolo určené (my sme to počítali na 7). Následne rozdelíte cesto na časti v príslušnej váhe. Nie vždy vám vyjdú suroviny na gram presne, lieta to… smerodajné je množstvo laktobacilov (pre koľko úľov to je) a urobíte placky. Váha placiek pri pokusoch lietala orientačne medzi 160 – 170 g. Konzistencia nie je veru dokonalá, ale asi postačuje.

Igelitové vrecúško som rozrezal skrz, ostala mi teda iba fólia. Do nej som dal cesto. Pri vložení do úľa sa dalo krásne vyklopiť a je možnosť použiť ju znova. (Alebo použijete vrecúško celé a len ho nakrojíte.) Existujú ale iné ekvivalenty ako potravinárska fólia či papier na pečenie. Aplikovať cesto priamo z masy asi nie je ľahšie riešenie, nakoľko nie je tak vláčne ako čisté invertné cesto.

Aplikovať by ste ho mali čo najskôr, v núdzi môže postáť v chladničke 2 – 3 týždne. NEMRAZIŤ.

Otázky

Ak máte nejaké otázky, NEPÍŠTE NÁM. Ďakujeme.

Čo sme vedeli, to sme uviedli v článku. Nie sme na túto tému odborníci. Prečítajte si článok ešte raz a ešte raz a zamyslite sa. NEPÍŠTE NÁM. Ak aj tak odpoveď nepoznáte a potrebujete ju, skúste kontaktovať Dr. Sona Dubna Ph.D. Ak sa opýtate hlúposť, nečakajte odpoveď. Pani je veľmi zaneprázdnená.

Kde si objednať probiotiká?

Dr. Sona Dubna Ph.D. – vyrába ich a v istých intervaloch distribuuje. Musíte kontaktovať ju. 🙂
Jej FB: https://www.facebook.com/sona.dubna

mail: sona.dubna@seznam.cz

Článok bol čiastočne doplnený z prednášok pána Sedláčka.

Ďalšie články

Použitie probiotík u včiel

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom

Zobraziť článok >

Problémy včelárstva

Včeláriť dnes a napríklad pred 30 rokmi je niečo úplne iné. Ešte pár rokov a ten rozdiel bude ako nebo a zem. Objavili sa nové problémy vo včelárstve, ktoré sa rapídne

Zobraziť článok >
Scroll to Top