Recenzie

Som rád, že som sa mohol zúčastniť tohto včelárskeho krúžka. Na krúžku sa mi nepáčilo iba to, ale to je asi iba moja pomalá ruka, že na teórii som niekedy nestíhal dopísať poznámky. Ale vzhľadom na množstvo informácií je to prijateľné. Čo sa týka informácií,odborných článkov, ukážok na včelnici, trpezlivosti, ochoty, vnímavosti a vysvetľovaní , a ochoty vždy pomôcť zo strany nášho vedúceho inštruktora, tak to je na jedničku. Veľmi veľa mi dala teória, ale ešte viac prax. Ešte raz som rád, že sa môžem vzdelávať pod odborným vedením.

Co sa tyka teorie – poucne vela informacii ale vsetko je o praxy.

Lutujem ze praxy som sa nezucastnil , ale k teorii – bol som asi jediny uplny zaciatocnik kt este poriadne nebol pri vcelach … Dnes uz mam 4 ule, 4 matky kt ploduju a vcielky kt makaju A!!! Mozno toho roku z 1 ula budem mat vlastny med – este 1,5 ramika v plodisku a ho mam plny … tak snad

veľmi dobre prednasate, ďakujem za všetky informácie ktoré veľmi potrebujem

Oceňujem seriózny prístup a flexibilitu prednasajuceho.

Včelarsky krúžok hodnotím veľmi dobre. ˇúprimne môžem skonštatovať že ako prednášky tak aj prax (hoci jej nebolo veľa , lebo covid 19) boli pre naozaj veľmi poučne a nemôžem úrovni krúžku za prvý rok nič vytknúť. Ja som spokojný.

Možno jedna myšlienka: chýba mi trocha ako začinajucemu včelarovi nejaká ucelená aktuálna publikácia zo všetkými teoretickými a praktickými poznatkami. Mohla by byť kľudne prístupná hoci aj online a hoci aj za nejaký poplatok. Ale to nie je problém tohto kružku ale skôr na celoštatnej úrovni vzdelavania včelarov. Na druhej strane kto veľmi chce tak si vie veci pohľadať.

Ako prvé ma prekvapil vek vyučujúceho, čo beriem veľmi pozitívne. Na relatívne mladého človeka sú jeho znalosti na vysokej úrovni. Čo sa týka výučby… niekomu to môže prísť trošku prirýchle, ale na druhej strane niet sa čomu čudovať. Mnoho tém na veľmi krátky čas ktorý je k dispozícii. Čo sa tyk praxe, páči sa mi že je možnosť pracovať s/okolo včelstiev vlastnými rukami. Je možnosť si skúsiť bežné činnosti práce okolo včelstiev bez ktorých sa včelárčenie nezaobíde. Taktiež práce okolo organizácii rastlín na včelnici. Človek sa dozvie ktorá rastlina je vhodná k včelm, ktorá nie…atď. Pre mňa (ako začínajúceho včelára) sú skúsenosti nadobudnuté na krúžku (a taktiež praxi) oveľa väčším prínosom, ako by som to mal len z kníh. Predsa…raz vidieť, ako 100x „čítať“. No a ako negativum…. Dlho som rozmýšľal, ale nevidím nič. Znie to ako klišé, ale je to tak. Rád tam chodím a teším sa na ďalšie stretnutie v triede a na ďalšiu sezónu.

Zabudol som poďakovat za rady, ktore mu pomohi k uspeanemu zaciatku

Na tento kruzok ma oslovil manzel, kedze on mal zaujem, vcelarsky kruzok je pre mna prinosom, uplne som zmenila pohlad na vcielky a ich svet, je to cela veda, kruzok je zaujimavy, po kazdej teoretickej hodine sa mi zdalo velmi vela informacii, ze kruzok nestaci, ale to by mala byt cela vysoka skola, uroven je velmi vysoka a mne ako uplnej amaterke trochu vadilo, ze na kruzku boli aj fundovani vcelari, ze pre nich je to “ gombicka“ a ja som obcas nechapala, na praxi sa mi pacilo, ved sa vravi., radsej raz vidiet ako 100x pocut, celkovy pristup a otvorenost hodnotim na 1*, tesim sa dalsi rok,aj kvoli tomu, ze pomalicky zaciname s vlastnymi vcelickami:)

Do krúžku som sa pripojila po cca 2 mesiacoch od začiatku kurzu. Do tej doby som vedela o včelách jedinne to že človek má od nich med, kašičku, propolis, vosk. A pri včelach som bola iba ako 7 ročna. Na teórii kurzu som sa dozvedela pre mňa fakt nové fakty. Informácie boli podané jasne, jednoznačne a zrozumiteľné, aj prostredníctvom vizualnych prostriedkov. Mali sme možnosť preštudovať a požičať si tematicky časopis. Bohužiaľ prišla corona a pre mňa aj iné prekážky (zdravotné ako aj problémy s dopravou). Každopádne si cením ochotu a snahu všetkých tích ktorí stoja za organizovaním tohto kurzu,pretože je to úctyhodné, že svoj voľný čas venujú tomuto kurzu. Snáď sa mi raz podarí mať včielky a všetky informácie, ktoré som doteraz získala a snáď ešte aj získam znásobim.

Tak v prvom rade je velmi dobra vec, ze takyto kruzok vobec vznikol a ze je pod zastitou SZV. Teoreticka cast sa od jesene rozbehla velmi dobre, aj pocas zimy to islo v poriadku. Prednasky boli vedene dobre, potesila moznost poziciavat si vytlacky casopisu Vcelar. Bol aj dostatocny priestor na otazky a vymenu nazorov a skusenosti. Prechod do praktickej casti na jar vsak narusila korona a teraz v lete je zasa problem zladit casovo terminy stretnuti. Ale to je skor na nas ucastnikoch, pretoze z tvojej strany je podla mna dostatocna snaha ponukat terminy. Mrzi ma malo mojich navstev vcelnice, lebo pocas nich sa da dost ziskat – ci uz tym co robime, alebo tym, ze sa daju konzultovat situacie z praxe. Takze tolko.

Prednášky na kurze boli bohaté na informácie. Inšpirovalo ma to aj k štúdiu ďalšej vcelarskej literatúry. S obľubou som sledoval seriál „Majstri včiel“.V praktickej časti ma zaujali prehliadky vcelstiev, protirojove opatrenia, vytáčanie medu a aj výstavba samotnej vcelnice. Verím, že sa mi podarí nájsť miesto na vcelarenie.

Za mňa krúžok veľmi dobre, ak by bola možnosť určite by som pokračoval ďalej. Som začiatočník, nadšenec, zatiaľ bez včiel, ale verím, že raz budú aj u mňa. čo ma mrzí, Že som musel z dôvodu pracovných povinností vynechať nejakú teóriu a nejaké info mi tak ušlo. Je to však viac o praxi. Aj preto som sa rad zapojil do stavby včelnice, aby som videl a mal možnosť budovať niečo od úplného začiatku. Praktické hodiny na včelnici boli pre mňa asi najzaujímavejšie (aj napriek tým štípancom, čo som obdŕžal). Prístup vedúceho hodnotím ako veľmi dobrý, veľmi dobrý učiteľ. Takže za všetko čo som doteraz mal možnosť absolvovať VEĽKÁ VĎAKA.

František Sendek

V prvom rade by sme sa chceli poďakovať, že včelársky krúžok sa otvoril. Pre nás ako začiatočníkov to je veľká pomoc a inšpirácia pre ďalšie včelárenie. Chceli by sme sa poďakovať a vyzdvihnúť odbornú stránku p. Šurina. Je ochotný a s veľkou trpezlivosťou aj nám ktorí sme nemali žiadne skúsenosti s včelárením vysvetľoval možno pre niekoho triviálne veci o včelách. Po odbornej aj ľudskej stránke to oblo na jednotku. Veľa nám dala aj praktická ukážka. Prehliadka včelstva, medobrania, dokrmovanie včiel. Tešíme sa na ďalšie praktické ukážky. My ako dôchodcovia sme časovo neobmedzený. A keďže sme začiatočníci, pre nás je všetko užitočné a prospešné čo sa nám ukáže a povie. ĎAKUJEME

Marta Perúnová

Ja som len včelárka teoretička, všetko okolo včiel ma zaujíma a poznatky z teoretickej časti som doslova hltala. Teším sa na teóriu aj tento školský rok. Páčili sa mi aj hodiny v chemickej učebni. Rada som sa zúčastnila brigády, bolo super.

Jana Peregrinova

Skvelý prístup, ochota a ľudia a nové poznatky.

Katarína Soltesova

Včelársky krúžok Včelia Alchýmia 2017 GJAR

Scroll to Top