Recenzie

Som rád, že som sa mohol zúčastniť tohto včelárskeho krúžka. Na krúžku sa mi nepáčilo iba to, ale to je asi iba moja pomalá ruka, že na teórii som niekedy nestíhal dopísať poznámky. Ale vzhľadom na množstvo informácií je to prijateľné. Čo sa týka informácií,odborných článkov, ukážok na včelnici, trpezlivosti, ochoty, vnímavosti a vysvetľovaní , a ochoty vždy pomôcť zo strany nášho vedúceho inštruktora, tak to je na jedničku. Veľmi veľa mi dala teória, ale ešte viac prax. Ešte raz som rád, že sa môžem vzdelávať pod odborným vedením.

Co sa tyka teorie – poucne vela informacii ale vsetko je o praxy.

Lutujem ze praxy som sa nezucastnil , ale k teorii – bol som asi jediny uplny zaciatocnik kt este poriadne nebol pri vcelach … Dnes uz mam 4 ule, 4 matky kt ploduju a vcielky kt makaju A!!! Mozno toho roku z 1 ula budem mat vlastny med – este 1,5 ramika v plodisku a ho mam plny … tak snad

veľmi dobre prednasate, ďakujem za všetky informácie ktoré veľmi potrebujem

Oceňujem seriózny prístup a flexibilitu prednasajuceho.

Včelarsky krúžok hodnotím veľmi dobre. ˇúprimne môžem skonštatovať že ako prednášky tak aj prax (hoci jej nebolo veľa , lebo covid 19) boli pre naozaj veľmi poučne a nemôžem úrovni krúžku za prvý rok nič vytknúť. Ja som spokojný.

Možno jedna myšlienka: chýba mi trocha ako začinajucemu včelarovi nejaká ucelená aktuálna publikácia zo všetkými teoretickými a praktickými poznatkami. Mohla by byť kľudne prístupná hoci aj online a hoci aj za nejaký poplatok. Ale to nie je problém tohto kružku ale skôr na celoštatnej úrovni vzdelavania včelarov. Na druhej strane kto veľmi chce tak si vie veci pohľadať.

Ako prvé ma prekvapil vek vyučujúceho, čo beriem veľmi pozitívne. Na relatívne mladého človeka sú jeho znalosti na vysokej úrovni. Čo sa týka výučby… niekomu to môže prísť trošku prirýchle, ale na druhej strane niet sa čomu čudovať. Mnoho tém na veľmi krátky čas ktorý je k dispozícii. Čo sa tyk praxe, páči sa mi že je možnosť pracovať s/okolo včelstiev vlastnými rukami. Je možnosť si skúsiť bežné činnosti práce okolo včelstiev bez ktorých sa včelárčenie nezaobíde. Taktiež práce okolo organizácii rastlín na včelnici. Človek sa dozvie ktorá rastlina je vhodná k včelm, ktorá nie…atď. Pre mňa (ako začínajúceho včelára) sú skúsenosti nadobudnuté na krúžku (a taktiež praxi) oveľa väčším prínosom, ako by som to mal len z kníh. Predsa…raz vidieť, ako 100x „čítať“. No a ako negativum…. Dlho som rozmýšľal, ale nevidím nič. Znie to ako klišé, ale je to tak. Rád tam chodím a teším sa na ďalšie stretnutie v triede a na ďalšiu sezónu.

Zabudol som poďakovat za rady, ktore mu pomohi k uspeanemu zaciatku

Na tento kruzok ma oslovil manzel, kedze on mal zaujem, vcelarsky kruzok je pre mna prinosom, uplne som zmenila pohlad na vcielky a ich svet, je to cela veda, kruzok je zaujimavy, po kazdej teoretickej hodine sa mi zdalo velmi vela informacii, ze kruzok nestaci, ale to by mala byt cela vysoka skola, uroven je velmi vysoka a mne ako uplnej amaterke trochu vadilo, ze na kruzku boli aj fundovani vcelari, ze pre nich je to “ gombicka“ a ja som obcas nechapala, na praxi sa mi pacilo, ved sa vravi., radsej raz vidiet ako 100x pocut, celkovy pristup a otvorenost hodnotim na 1*, tesim sa dalsi rok,aj kvoli tomu, ze pomalicky zaciname s vlastnymi vcelickami:)

Do krúžku som sa pripojila po cca 2 mesiacoch od začiatku kurzu. Do tej doby som vedela o včelách jedinne to že človek má od nich med, kašičku, propolis, vosk. A pri včelach som bola iba ako 7 ročna. Na teórii kurzu som sa dozvedela pre mňa fakt nové fakty. Informácie boli podané jasne, jednoznačne a zrozumiteľné, aj prostredníctvom vizualnych prostriedkov. Mali sme možnosť preštudovať a požičať si tematicky časopis. Bohužiaľ prišla corona a pre mňa aj iné prekážky (zdravotné ako aj problémy s dopravou). Každopádne si cením ochotu a snahu všetkých tích ktorí stoja za organizovaním tohto kurzu,pretože je to úctyhodné, že svoj voľný čas venujú tomuto kurzu. Snáď sa mi raz podarí mať včielky a všetky informácie, ktoré som doteraz získala a snáď ešte aj získam znásobim.

Tak v prvom rade je velmi dobra vec, ze takyto kruzok vobec vznikol a ze je pod zastitou SZV. Teoreticka cast sa od jesene rozbehla velmi dobre, aj pocas zimy to islo v poriadku. Prednasky boli vedene dobre, potesila moznost poziciavat si vytlacky casopisu Vcelar. Bol aj dostatocny priestor na otazky a vymenu nazorov a skusenosti. Prechod do praktickej casti na jar vsak narusila korona a teraz v lete je zasa problem zladit casovo terminy stretnuti. Ale to je skor na nas ucastnikoch, pretoze z tvojej strany je podla mna dostatocna snaha ponukat terminy. Mrzi ma malo mojich navstev vcelnice, lebo pocas nich sa da dost ziskat – ci uz tym co robime, alebo tym, ze sa daju konzultovat situacie z praxe. Takze tolko.

Prednášky na kurze boli bohaté na informácie. Inšpirovalo ma to aj k štúdiu ďalšej vcelarskej literatúry. S obľubou som sledoval seriál „Majstri včiel“.V praktickej časti ma zaujali prehliadky vcelstiev, protirojove opatrenia, vytáčanie medu a aj výstavba samotnej vcelnice. Verím, že sa mi podarí nájsť miesto na vcelarenie.

Za mňa krúžok veľmi dobre, ak by bola možnosť určite by som pokračoval ďalej. Som začiatočník, nadšenec, zatiaľ bez včiel, ale verím, že raz budú aj u mňa. čo ma mrzí, Že som musel z dôvodu pracovných povinností vynechať nejakú teóriu a nejaké info mi tak ušlo. Je to však viac o praxi. Aj preto som sa rad zapojil do stavby včelnice, aby som videl a mal možnosť budovať niečo od úplného začiatku. Praktické hodiny na včelnici boli pre mňa asi najzaujímavejšie (aj napriek tým štípancom, čo som obdŕžal). Prístup vedúceho hodnotím ako veľmi dobrý, veľmi dobrý učiteľ. Takže za všetko čo som doteraz mal možnosť absolvovať VEĽKÁ VĎAKA.

František Sendek

V prvom rade by sme sa chceli poďakovať, že včelársky krúžok sa otvoril. Pre nás ako začiatočníkov to je veľká pomoc a inšpirácia pre ďalšie včelárenie. Chceli by sme sa poďakovať a vyzdvihnúť odbornú stránku p. Šurina. Je ochotný a s veľkou trpezlivosťou aj nám ktorí sme nemali žiadne skúsenosti s včelárením vysvetľoval možno pre niekoho triviálne veci o včelách. Po odbornej aj ľudskej stránke to oblo na jednotku. Veľa nám dala aj praktická ukážka. Prehliadka včelstva, medobrania, dokrmovanie včiel. Tešíme sa na ďalšie praktické ukážky. My ako dôchodcovia sme časovo neobmedzený. A keďže sme začiatočníci, pre nás je všetko užitočné a prospešné čo sa nám ukáže a povie. ĎAKUJEME

Marta Perúnová

Ja som len včelárka teoretička, všetko okolo včiel ma zaujíma a poznatky z teoretickej časti som doslova hltala. Teším sa na teóriu aj tento školský rok. Páčili sa mi aj hodiny v chemickej učebni. Rada som sa zúčastnila brigády, bolo super.

Jana Peregrinova

Skvelý prístup, ochota a ľudia a nové poznatky.

Katarína Soltesova

Včelárime druhý rok a z množstva informácií, ktoré nás obklopujú nám krúžok v Prešove dal veľmi veľa. Oplatilo sa dochádzať z Liptova, množstvo teoretických poznatkov sme už využili v našej včelárskej praxi a dovolíme si tvrdiť, že Matúšovi vďačíme za tohtoročné nerojive, zdravé, pohodovejšie včielky a za recepty na produkty z medu. Prax na včelnici bola taktiež veľmi prínosná, Matúš je výborný mentor a ak bude možnosť radi ešte navštívime jeho záživné, praktické, inovatívme, inšpiratívne hodiny. Kurz odporúčame všetkým včelárom, nielen začiatočníkom.

Matúš, my sme vďační za každú skúsenosť, ktorú sme na praxi či kurze nadobudli, robíš to vyborne, oplatilo sa „dochádzať“ z Liptova. Vďaka Tebe sa naše včielky tento rok nerojili a vytvorili sme si silné oddelky, v ktorých už matky plodujú, tento status je na mieste.

 

Na Matúšov kurz som narazil viac-menej náhodou, keď som našiel jeho inzerát, kde hľadal ľudí na výpomoc pri produkcii materskej kašičky, kde som mu nakoniec nemohol pomôcť tak, ako by potreboval.

Medzi rečou však spomenul, že v septembri začína dvojročný kurz pre dospelých, čo bola pre mňa fantastická možnosť, keďže som už bol psychicky pripravený na cestovanie do B. Bystrice a táto ponuka mi ušetrila kopec času, cestovania, prípadného online vyučovania, na čo by som fakt nemal chuť.

Nič lepšie sa mi nemohlo prihodiť – kurz v Prešove, 13km od bydliska a jeho včelnica, kde sa realizuje prax, asi 2 km od môjho bydliska.

Matúš je zanietený odborník, ktorý má množstvo informácií, ponúka rôzne názory, skúsenosti svoje, ale aj ostatných včelárov a to skutočne obdivujem. Nie je tvrdohlavý a rozhodne sa netvári ako najlepší včelár v kraji, ktorý neznesie názor a skúsenosti iných. Proste je otvorený a tak aj podáva informácie.

Množstvo informácií, ktoré nám dáva, ma niekedy poriadne vydesí v tom zmysle, že zväčšujú moje obavy o to, či sa o tie svoje včielky dokážem dobre a správne postarať, či sa dokážem správne rozhodnúť a urobiť zásah, ktorý im pomôže a nie ublíži.

Mám rád jeho prístup a férovosť aj spôsob, ako vedie hodiny. Niekedy si fakt nestíham robiť poznámky, ale to je problém môj a obšírnosti témy. Dodal mi odvahu založiť si svoj chov a tiež svojimi radami mi rozširuje obzory. Možno ich niekedy rozšírim aj ja iným.

Chodím rád na prednášky aj na prax, avšak skĺbiť si čas s ostatnými povinnosťami je niekedy problém.

Aj tak som však rád, že som sa včelám začal venovať a že môžem nasávať vedomosti práve od Matúša. Trochu ľutujem, že som sa o včelárenie nezaujímal počas študentských rokov, ale asi je o jednoducho tak dané, že človek musí pre niečo dozrieť – aj mentálne aj záujmovo.

Matúšov kurz odporúčam, ale zároveň treba byť pevne rozhodnutý, že ten čas, tak potrebný pre absolvovanie všetkých častí kurzu, o ktorých nás vopred informoval, si skutočne treba nájsť a neflákať to. Inak to bude strata času pre obe strany.

 

S krúžkom som veľmi spokojná. Veľa nových poznatkov som sa naučila. Učivo bolo ucelené a kompletné. Mali sme priestor na prípadné otazky. Hodiny začínali a končili presne. Vyučujúci Matúš mal pripravené dobré prezentácie.

Na praxi sme mali možnost v malých skupinkách pracovať individuálne a samostatne pod dohľadom vyučujúceho Matúša

Mali sme možnosť pýtať sa na veci, ktorým sme nerozumeli, ktoré nás zaujímali. Za všetko ďakujeme pekne a prajeme veľa trpezlivosti, sily a radosti.

Ďakujem pekne za prax. Dalo mi to veľa. Chválim individuálny prístup. Nech sa darí

Vcelarsky krúžok nám pomohol rozšíriť si obzor. Priznám sa, že pred tým som o vcelach vedela veľmi malo (napr ze si robia zásoby formou medu, majú vlastnú kráľovnú a sú nevyhnutné pre život všetkého živého na tomto svete.)

Tento krúžok nám pomohol lepšie pochopiť celý životný cyklus včiel ich postavenie v ekosysteme. Dal nám teoretickú aj praktickú zručnosť ako zodpovedne postupovať pri chove včiel, čo sa snažíme aj aplikovať do praxe. Oceňujeme Vašu snahu nám odpovedať, znova a znova na naše otázky aj opakovane, nakoľko si nezapametame všetko naraz. Som rada ze nám radite ako správne postupovať pri starostlivosti o vcely aj takto prostredníctvom messengera.

Čo má najviac teši je, že vďaka Vám a vašim odloženie sme dostali príležitosť trochu privoniat aj tomuto remeslu. Všetkým rodinám sa darí, rozrástla sa, sú krásne silné, pracovite v poriadku a zdravé.

Dobry den, s prednaskami – hodinami som velmi spokojny. Hladal som teoriu, kedze mam uz viac ako 10 rocnu prax. Ja potrebujem uz len detaily. Posledne roky cca 3 boli stale horsie a horsie, preto som si povedal, ze sa musim vzdelavat. Chcel som ist uz do prveho kruzku ale mal som malo odvahy. Na vyrocnej schodzi bol na Vas kontakt, no az minuly rok ,,bol fakt na figu,, ma utvrdil ze potrebujem viac vedomosti. Preto som sa prihlasil. Bojim sa pisomiek , mimochodom este nemame otazky na vypracovanie z poslednych dvoch hodin toto ma nuti aj doma sa vzdelavat.(zopakovat) Co je velmi fajn. Napr. Ja potrebujem – urcite pridem na prax ked bude liecenie. Liecenie kyselinami – toto nepoznam a chcem sa to naucit. A rad by som sa naucil prelarvovanie, a vsetko ohladom matiek. – velmi dolezite. Ja dakujem za Vas cas a snahu.

 

Úprimne ma krúžok zaujal. Priniesol pre mňa nové informácie. No od začiatku som bojoval s časom, preto to skončilo ako skončilo. Forma mi vyhovovala, obsak bol obohacujú ci.

 

 Včelárenie a život včiel je veda.

Ľudia neznalí ani  netušia aké je včelárenie zložité, tajomné, obsahujúce nepreberné množstvo informácií. Ako hovorím mojim známym je to veda, veda o živote ako takom a o živote včiel a až potom o včelárení. Každý dobrý hospodár, chovateľ musí najprv dokonole poznať a porozumieť tomu, čo chce ako a kde pestovať, chovať.  A ako človek, ktorému nie je jedno ako žijeme, hlavne s ohľadom na životné prostredie a procesy, ktoré sa vytrácajú, sme s manželkou už dlhšie obdobie premýšľali nad „pár včielkami“ –  malým chovom včiel. Najťažšie je vždy urobiť prvý krok. A ja som urobil hneď dva. Zaobstaral som si pár včelstiev, čo ako začiatočníkom neodporúčam a druhý krok bol, že sa mi našťastie podarilo prihlásiť na kurz včelárenia SZV pod vedením Ing. Matúša Šurína, čo ako začiatočník vrelo odporúčam. Ako každý človek, ktorý sa nezaoberá včelárením a včelami ako takými, som mal len zbežný prehľad z dokumentov, nejakých krátkych stretnutí s včelármi alebo rôznych videí z internetu. Tento kurz rozdelený na teoretickú a praktickú časť spĺňa najvyššie kritéria na to, aby sa mohol každý absolvent  s  ľahkosťou pustiť do vlastného včelárenia. Teória je prezentovaná na vysokej úrovni nie len zvukom, ale aj obrazom, ktorá prechádza od samotných základov až k zložitejším témam, potrebným v bežnej praxi. Školiteľ Ing. Šurín obohacuje prednášky teórie informáciami z vlastnej alebo z praxe rôznych včelárov.  Výhodou teoretickej časti, že kurz môžeme absolvovať v poobedňajších hodinách v pracovných dňoch. Ako začiatočník, laik som mal a samozrejme ešte dlho budem mať, mierny chaos z obrovského množstva informácií, niekedy pre mňa úplne nových. Ako plynie čas a mám možnosť si teoretické informácie aj prakticky vyskúšať na včelnici, tak všetko presne zapadá ako skladačka a vidím, že to čo som sa naučil funguje do bodky. Aj keď ako prízvukuje školiteľ, včely sú prekvapujúce a dokážu prekvapiť aj keď urobíme všetko správne. Prax je prax a ako sa hovorí je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. A podľa mňa je ešte sto krát lepšie si vyskúšať, chytiť, dotknúť sa ako vidieť a počuť  na internete. Výbornou súčasťou  praxe je možnosť sa pýtať, pýtať sa prečo robiť niektoré úkony týmto spôsobom a nie iným. Prečo jedno včelstvo je silnejšie ako druhé, čo to spôsobilo, ako tomu predísť, aké sú možnosti posilnenia, liečenia a tu sa vždy môžeme obrátiť na Matúša.  A tu je evidentné, že nestačí len poznať, rozumieť, ale človek – včelár musí byť zanietený, aby sa zodpovedne dokázal porozumieť a včelám a stým sa aj o nich príkladne postarať . Po prvom roku mi neostáva nič iné, len pozitívne ohodnotiť celý kurz, od teoretickej až po praktickú časť.

Na záver, odporúčam každému, čo naberie odvahu a zodpovednosť a chce začať s včielkami, aby absolvoval tento kurz pod vedením odborného školiteľa Ing. Šurína. Samozrejme, že 2 roky intenzívneho školenia v tejto oblasti je málo a preto je dôležité  sa naďalej vzdelávať, hlavne v oblasti liečenia a vlastne všetkého, čo sa týka včelárenia.  

 

Dobrý deň, tak konečne som sa dostal k napísaniu krátkej recenzie na včelársky krúžok. Keďže sa považujem za začínajúceho včelára, tak informácie teoretické ale aj praktické, získané na včelárskom krúžku prijímam s vďačnosťou. Spôsob vedenia krúžku sa mi páči, je na profesionálnej úrovni. Čo by som privítal je možnosť prístupu k obsahu preberanej témy v prípade mojej neprítomnosti na hodine. Chcem sa poďakovať za možnosť navštevovať tento krúžok, aj za Váš čas, ktorý nám venujete.

Včelársky krúžok Včelia Alchýmia 2017 GJAR

Scroll to Top