FAQ

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=vceliaalchymia&set=a.1019868068142751

Vedľa fotografií máte popis jednotlivých produktov aj s cenami. E-shop nemáme, naša produkcia je na to príliš malá. Nie, nemáme spracovaný ani leták s produktmi.

Ak nie je pri fotografii produktu uvedené inak, tak je dostupný. Snažíme sa to pravidelne aktualizovať, aj čo sa týka aktuálne dostupných veľkosti balení.

Kedy bude vypredaný produkt dostupný? Vieme vám to povedať len orientačne (či o pár týždňov, mesiacov, rok), závisí to od nášho vyťaženia. Môžeme povedať o 3 týždne a bude to nakoniec už o týždeň alebo až o dva mesiace.

Ani veľké firmy sa neuberajú cestou príliš veľkého/obšírneho sortimentu s niekoľkými verziami/veľkosťami balení. My sme malá rodinná včelia farma, ktorá neustále rozširuje ponuku produktov. NEDÁ SA UDRŽAŤ VŠETKY PRODUKTY NEUSTÁLE DOSTUPNÉ.

Občas dôjde ku krátkodobému výpadku aj z dôvodu, že mnohé produkty vyrábame v menších množstvách, aby bolo čo najčerstvejšie. Alebo jednoducho nestíhame.

Niektoré produkty sú obmedzené množstvom, keď sa vypredajú, dajú sa očakávať až v ďalšej sezóne. Nevyprodukovali sme ich viac – viac sa nedalo, nestíhali sme a pod.

Všetky dostupné medy sú zverejnené medzi produktmi.

Nemáme veľkú produkciu medu a nie sme priekupníci, med sa u nás rýchlo vypredá.

Nový med pribúda v sezóne máj – júl, aký to bude med, závisí od počasia, prírody a kam sa so včelami vyberieme kočovať. Visí nad tým zakaždým veľký otáznik. Ponuku nových medov zverejňujeme až po sezóne (september).

Veľké fľaše medu idú prednostne adopcom a na osobný odber, po sezóne je väčšina z nich (veľkých) už, žiaľ, vypredaná. Cez sezónu nie je čas zasielať veľké medy (poriadne zabaliť, aby sa nerozbili, zaberá veľa času a zasielať často po pár kusoch či nebodaj po jednom už tobôž nie).

Predobjednávky berieme iba adopcom a na osobný odber.

Po sezóne ostávajú predovšetkým špeciálnejšie medy v menších baleniach. 

Kvalitný med je v dnešných časoch luxusný produkt a tomu MUSÍ zodpovedať aj cena, inak sa nedá vyprodukovať. V prípade záujmu sa môžete o tom dozvedieť viac na našom blogu.

Platiť môžete na dobierku alebo vopred. Je na vás, čo si vyberiete.

Slovenskou poštou na adresu. Ak je zásielka ťažšia, cestuje ako balík, vtedy potrebujeme vaše tel. číslo, nakoľko vás telefonicky kontaktuje kuriér pošty.

Áno, poprosíme ale platbu vopred. Ako dlho bude cestovať, netušíme.

Štandardne nie, ale môžete nám napísať, či sme už zásielku odoslali a aké je podacie číslo. Vďaka nemu si viete zásielku sami sledovať na stránke pošty po zadaní podacieho čísla.
https://tandt.posta.sk/

E-shopom počítače automaticky generujú a následne zákazníkom zasielajú tieto informácie. My to musíme urobiť sami a ručne. Nehovoriac o tom, že veľké e-shopy majú na to vybraných ľudí, čo to obhospodarujú. My sme malá rodinná včelia farma, niektoré veci nestíhame.

Za balné si zatiaľ neúčtujeme nič, snažíme sa zháňať rôzne použité krabice a týmto spôsobom recyklovať. (Výnimku zatiaľ tvorí zasielanie viečkovice, tam krabice obvykle kupujeme).

Poštovné sa určuje podľa cenníka pošty, závisí veľmi od váhy zásielky. https://cennik.posta.sk/

Zásielky, v ktorých je sklo sa snažíme baliť čo najbezpečnejšie – aj preto ich obvykle nezasielame ako krehké (nižšia cena). Ťažšie krehké zásielky (medy, viečkovica, …) musíme označiť ako krehké. Pošta nám už rozbila toľko zásielok, že …

Snažíme sa, aby ste platili čo najmenej, hoc na to často doplácame.

Je to veľmi variabilné – možno v ten istý deň, možno o týždeň. Toto je naša slabina.

– Záleží na tom, či práve beží včelárska sezóna (cca apríl – august) alebo nie. Počas sezóny sa obvykle nemáme čas ani vyspať, odoslanie môže byť o pár dní či dokonca o 2 týždne. Mimo sezóny to závisí od aktuálneho vyťaženia – napr. rok 2018 – kurzy apiterapie v zahraničí, projekt blesabee, stretnutia vedúcich VK, včelársky krúžok atď.

– Môže sa to chvíľu zdržať, ak niektorý z výrobkov práve má výpadok a musíme ho ešte dorobiť.

– S manželkou žijeme v Prešove v byte (byt nie je nafukovací), časť výrobkov mám v rodičovskom dome vo Vyšnej Olšave, kde aj mnohé produkty zatiaľ vznikajú, zimujú tu aj včely. Čiže behám sem a tam. Stane sa teda, že niektorý produkt alebo balenie produktu nemám napr. v PO, práve som dorazil a nejaký čas sa zdržím, prišla požiadavka a … dôjde k zdržaniu. Ospravedlňujem sa vopred.

Obvykle zasielame objednávky hromadne v stredy.

Nie, neoplatí sa nám to, je to pre nás vzácna surovina.

– Dopyt veľkého množstva je niekoľkokrát väčší ako naša celoročná produkcia vosku, museli by sme ho kupovať a predávať – my ale nerobíme priekupníkov.

– Máme kvalitný včelí vosk a vážime si ho, ako aj prácu našich včiel, čo nespotrebujeme na naše výrobky, radšej dáme na medzistienky spoľahlivému spracovateľovi.

– Vosk zo Slovenska sa vykupuje na Západ, sem sa dováža potom všeličo pochybné. Nedovolíme, aby nám vosk kvôli veľkopredaju chýbal a museli by sme ho niekde kupovať.

– Prosíme, hľadajte väčšie množstvá inde. Ďakujeme za pochopenie.

Nie, neoplatí sa nám to, je to pre nás vzácna surovina. Môžete si ale zakúpiť už hotové produkty.

Čo musí byť v skle, je v skle (tinktúry, med, …). Čo môže byť v plaste, je v plaste – pri preprave sa nám toho rozbilo už až-až. Ak máte inú alternatívu (čo by prijala aj hygiena), sem s ňou.

Ide nám o obsah, nie formu.
Nepoužívame žiadne vyblýskané etikety, pozlátko, vyčačkané obaly… naše etikety a obaly sú jednoduché. Obsah je prvoradý. Áno, mohli by byť krajšie, ale prejavilo by sa to v cene, nič nie je zadarmo.

Do budúcna máme v pláne aj darčekové (krajšie) edície, kedy to ale bude v našich silách, netušíme.

Ide nám o obsah, nie formu.
Nepoužívame žiadne vyblýskané etikety, pozlátko, vyčačkané obaly… naše etikety a obaly sú jednoduché. Obsah je prvoradý. Áno, mohli by byť krajšie, ale prejavilo by sa to v cene, nič nie je zadarmo.

Do budúcna máme v pláne aj darčekové (krajšie) edície, kedy to ale bude v našich silách, netušíme.

Áno, je, Prešov, Stropkov, Vyšná Olšava. Po dohode vopred, nie vždy je jednoduché zladiť časy – špeciálne priestory (predajňu) zatiaľ nemáme.

Pravdepodobne áno, ale popravde – asi na to čas mať nebudeme. Skúste sa informovať v správe.

K väčšine produktov poskytujeme vytlačené ,,príbalové letáky“. Žiaľ, môže sa stať, že niekedy ho zabudneme pribaliť. V takom prípade nám len napíšte a zašleme vám ho v elektronickej podobe.

Himalájska soľ bola bola v horách stovky miliónov rokov. Na vrecku od Himalájskej soli je napísané ,,spotrebujte do 2 rokov“. Tak to ju teda vydolovali len tak-tak.


Zo zákona môže byť uvedená trvanlivosť na produkty max. 2 roky, čiže na väčšinu produktov sú to 2 roky. Realita je ale taká, že mnohé vydržia omnoho viac (o tinktúrach ani nehovoriac) len je potrebné dodržať správne skladovanie.

Pochopiteľne, čím čerstvejšie, tým lepšie. Obzvlášť to platí pri produktoch ako trúdie mlieko či obnôžkový peľ (ten stráca už po roku mnoho zo svojho účinku). Čiže v týchto prípadoch sú 2 roky naozaj hraničná doba.

Áno, je možnosť si zakúpiť odloženca, 5-rámikový, najskôr začiatkom júna. Informujte sa v správe, ale uvedomte si, kde sa nachádzame – Stropkov a Prešov – či to k nám nebudete mať ďaleko.

Nie, matky nepredávame.

Pravdepodobne áno, len si prosím uvedomte, že nemáme čas nazvyš. Opýtajte sa, posnažíme sa odpovedať v skratke. Žiaľ, väčšina ,,tém“ je príliš obsiahla, prelína a nadväzuje na iné veci, preto nie je možné odpovedať v skratke a zaberie to príliš veľa času. Často sa teda nedá dostatočne odpovedať alebo len veľmi stroho. Ťažko tému na hodiny vtesnať do pár riadkov. Aj preto vedieme včelársky krúžok pre dospelých, tam je dostatok priestoru… 😉

Prečo nemáte bežne možnosť kontaktovať veľkých včelárov, veľkovčelárov, prečo bežne nevyučujú/nezaučujú? Prečo ich bežne nestretávate na včelárskych fórach, diskusiách? Pretože nemajú čas! Veľkovčelármi nie sme, ale naše aktivity v tomto smere sú príliš obsiahle.

Za balné si zatiaľ neúčtujeme nič, je to bonus pre zákazníka, snažíme sa zháňať rôzne použité škatule aj výplň a týmto spôsobom recyklovať. Áno, nebýva to oku lahodné balenie. Snažíme sa, aby ste platili čo najmenej, hoc na to často doplácame (veľká prácnosť…).

Poštovné sa určuje podľa cenníka pošty https://cennik.posta.sk/, závisí veľmi od váhy zásielky a či si prajete platbu vopred alebo na dobierku. Nič viac si v poštovnom neúčtujeme.

Zásielky, v ktorých je sklo, sa snažíme baliť čo najbezpečnejšie – aj preto ich obvykle nezasielame ako krehké (nižšia cena – ďalší bonus pre vás).

Veľmi ťažké krehké zásielky (medy, viečkovica, …) už musíme obvykle označiť ako krehké. Pošta nám už rozbila toľko zásielok, že sme sa poučili.

V minulosti sme túto možnosť dávali, aktuálne ale nestíhame. Pozrite viac tutu.

Scroll to Top