Ako sa (ne)správať pri včelách

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ako sa správať pri včelách, aby sme sa vyhli zbytočným bodnutiam? Akému správaniu sa pri včelách vyvarovať, kedy ich radšej obísť, čo si k nim v žiadnom prípade nebrať? Či už ste sa rozhodli prísť na návštevu k včelárovi, či len ich zvedavo z diaľky chcete poobkukovať, alebo ich máte v susedstve, mali by ste poznať základné informácie.

Kedy k včelám nechodiť

O žihadlo si koledujete veľa krát samy.
O žihadlo si koledujete veľakrát sami
 • Na začiatku a na konci sezóny bývajú včely agresívnejšie. Včelárska sezóna sa konkrétne u nás začína približne v polovici apríla a beží do konca augusta.
 • Včely sú deti slnka, nebývajú nadšené zo zlého počasia. Nebudú príjemné, ak bude chladno, sychravo či nebodaj pred búrkou. Ak bude pršať, do voľne postavených úľov (pracovať so včelami) ani neodporúčame ísť.
 • Včely sú ranné vtáčatá, v poobedňajších hodinách neobľubujú návštevy a podvečer ani nehovoriac.
 • Ak vypadne znáška, ich nervozita môže stúpnuť.

Príprava na príchod

Ak nechcete zbytočné bodnutia, zídu sa ochranné pomôcky. Ani to ešte nie je úplná istota.
Ak nechcete zbytočné bodnutia, zídu sa ochranné pomôcky. Ani to ešte nie je úplná istota.
 • Idete k nim na vlastnú zodpovednosť. Ak ste alergickí, majte pripravené lieky.
 • Vezmite si odev z výrazne svetlých farieb, včely zbožňujú svetlé farby. Rozhodne sa vyvarujte tmavým farbám (čierna, hnedá) a oblečeniu pripomínajúcemu chlpatý kožuch, teda medveďa (husté svetre, chlpaté nohavice).
 • Včely dráždia silné korenisté vône, prosím, nepoužite pred príchodom k včelám parfumy a iné aromatické kozmetické prípravky.
 • Nechoďte k nim prepotení, zapáchajúci.
 • Ak idete blízko k úľu, oblečte si dlhé, svetlé, hrubšie nohavice a obujte si vysoké topánky.
 • Rozumné je vziať si ochranný klobúk, ideálne prepojený s bundou.

Správanie sa na včelnici

Mnoho včelárov frajeruje koľko vydrží, ale žihadlo do zreničky nepredýchajú. Ak nechcete riskovať zrak, klobúk je potrebný. ,,Hustý" sú hlavne tí, ktorí majú veľmi mierne včely alebo len pár včelstiev a môžu k nim ísť za ideálnych podmienok.
Mnoho včelárov frajeruje, ako dlho vydrží bez klobúka, ale žihadlo do zreničky nepredýchajú. Ak nechcete riskovať zrak, klobúk je potrebný. „Hustí“ sú hlavne tí, ktorí majú veľmi mierne včely alebo len pár včelstiev a môžu k nim ísť za ideálnych podmienok.
 • Prosíme, neoháňajte sa. Je to pre ne znamenie útoku. Ak vás začne včela obťažovať, radšej ostaňte nehybne stáť, či sa prikrčte, alebo ustúpte zopár metrov.
 • Nepostávajte pred letáčmi (predná časť úľov), koledujete si tak o žihadlo. K úľom sa pristupuje zozadu a zboku.
 • Nekričte na včelnici a nebúchajte po úli, včely vnímajú vibrácie veľmi dobre. Ani nebehajte okolo úľov.
 •  Včely si bránia okolie úľa, ale občas aj okolie včelnice. Pohyb bez ochranného odevu je teda na vlastnú zodpovednosť.
 • Ak nebodaj dostanete žihadlo, zbavte sa ho hneď. Nenechávajte si to na potom. „Vydlabnite“ si ho čo najskôr nechtom, nestláčajte jedový vačok, teda nevyberajte ho prstami, vytlačíte si všetok jed do tela.

Ak sa chystáte k našim včelám

Včely si bránia bezprostredné okolie.
Včely si bránia bezprostredné okolie

V minulosti sme dávali možnosť prísť sa k nám pozrieť. Pre vyťaženosť toto privilégium aktuálne platí iba pre našich adopcov.

Naše včelnice sú v okrese Stropkov a jedna v okolí Prešova.

Ak by sa to zmenilo a vybrali by ste sa k nám, odporúčame nás navštíviť od polovice júna až po koniec júla, prípadne do konca augusta. Na jar býva počasie nestabilné a často je ešte chladno, do slnovratu (polovica júna) beží rojová nálada, máme pri včelách práce povyše hlavy. V auguste začína skladanie medníkov, zimné zakŕmenie a liečenie. Včely sa už pripravujú na zimu, množstvo plodu klesá. Mimo tohto obdobia úle otvárať nebudeme, a teda na včelnici nebudete mať plnohodnotný zážitok.

K dispozícii dostanete ochranný klobúk s bundou, návleky na nohy a rukavice.

Ďalšie články

Použitie probiotík u včiel

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom

Zobraziť článok >

Problémy včelárstva

Včeláriť dnes a napríklad pred 30 rokmi je niečo úplne iné. Ešte pár rokov a ten rozdiel bude ako nebo a zem. Objavili sa nové problémy vo včelárstve, ktoré sa rapídne

Zobraziť článok >
Scroll to Top