Správne umiestnenie včiel a susedia

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Chcete umiestniť včelstvá za dom, na záhradu, záhradku a podobne. Čo ale so susedmi? Čo ak budú proti? Aké povinnosti je potrebné splniť? Aké sú pravidlá?

Regulácia chovu

Overte si, či nie je chov včiel vo vašej obci/meste nejakým spôsobom regulovaný pomocou všeobecno záväzného nariadenia (VZN). Na väčšine Slovenska do chovu včiel nezasahuje.

Alergia susedov

Epipen
V prípade anafylaktického šoku sa zloží vrchnák, pero sa bodne do stehna a podrží pár sekúnd.

Bolo by vhodné, aby ste zistili, či niekto z vašich najbližších susedov nemá silnú alergiu na včelie bodnutie. Až 99% súdom nariadených opatrení na premiestnenie stanovištia včiel je z dôvodu ohrozenia ľudského života. Na druhej strane každý alergik o svojej alergii vie a vo vlastnom záujme v letnom období má pri sebe antihistaminiká či dokonca EpiPen. V mnohých rodinách včelárov sú alergici a napriek tomu sú včelstvá na záhrade.

Vykonajte všetky nariadené opatrenia, ktoré ste povinný dodržať.

Včela môže preletieť každou väčšou dierou, preto je tieniaca tkanina potrebná aj na takomto plote.
Včela môže preletieť každou väčšou dierou, preto je tieniaca tkanina potrebná aj na takomto plote.
 • Dodržať primeraný počet včelstiev.  V intraviláne je to 20 včelstiev, na okraji obce pokojne aj 40. Ak je počet včelstiev (všetkých včelárov) v okruhu 2 km väčší ako 50, ide o prevčelenie, čo nie je práve najlepšie.
 • Vzdialenosť od verejných ciest by mala byť 30 m. Pozor na to, čo je verejná cesta a čo súkromná (či neoficiálna, poľná).
 • Letáče musia smerovať na pozemok včelára.
 • Vzdialenosť od susedného pozemku musí byť minimálne 3 m.
 • Medzi pozemky je potrebné umiestniť včelotesnú zábranu do výšky 2 m. Napríklad lešenársku sieťku (tieniacu tkaninu) na plot a neskôr nechať plot obrásť popínavou rastlinou či vysadiť živý plot, ideálne včelársky.

Vykonajte opatrenia navyše, urobte čo bude vo vašich silách.

Výšku zábrany viete dvihnúť. Použite nízku hustotu tkaniny (30%), objednáte ju cez net, vietor sa do nej prílš nezaprie.
Výšku zábrany viete dvihnúť. Použite nízku hustotu tkaniny (30%), objednáte ju cez net. Vietor sa do nej príliš nezaprie.
 • Zvýšte napríklad zábranu proti letu včiel na susedný pozemok.
 • Vysaďte stromy, kríky, popínavé rastliny, ktoré prirodzene zabránia včelám v priamom lete na susedove pozemky.
 • Zabezpečte si kvalitnú napájačku, ktorú nikdy nenecháte vyschnúť. Včely veľmi rady chodia po vodu do bazénov, jazierok či nebodaj psej misky.
 • Zabezpečte si mierne včely. Mierne, čiže neagresívne, málo bodavé.
 • Ak sa to dá, skúste robiť zákroky pri včelách v čase, keď vonku nepobehujú susedia, prípadne ich upozornite vopred, kedy a v akom čase budú prebiehať.
 • Zabezpečte, aby včely neboli príliš rušené. Nerobte ani zbytočné zásahy, ktorými ich len dráždite.
 • Snažte sa nerobiť zákroky v čase, keď sú včely nervóznejšie, napríklad pred búrkou.
 • Obťažujú včely suseda pri kosení trávy kosačkou? Darujte mu ochranné oblečenie.

Kedy to povedať susedom?

K plotu môžete zasadiť včelárske rastliny a vytvoriť živý včelársky a dokonca jedlý plot.
K plotu môžete zasadiť včelárske rastliny a vytvoriť živý včelársky a dokonca jedlý plot.

Je to na vás. „Je ľahšie prosiť o odpustenie, ako žiadať o dovolenie.“ Pokiaľ chov včiel nie je regulovaný vyhláškou, nik vám v tom brániť nemôže, ale zase zhoršovať susedské vzťahy nie je najlepší nápad. Skôr sa zamyslite:

Viete chovať včely potajomky tak, aby to susedia pár mesiacov (či rok alebo dva) ani nezistili? Áno? Tak začnite, lepšie bude prísť za nimi s pohárom medu a oznámením, že je to od vašich včiel a tie sú mimochodom u vás na dvore. Ak sused nemal problém pár mesiacov, nemal by ho mať ani teraz. Čo oči nevidia, srdce nebolí. Ak to utajiť neviete, nemáte na výber, len s pravdou von.  

Ak budú susedia proti, vzdáte sa daného umiestnenia včelstiev? Nie? Tak spravte všetky prípravy, umiestnite zábrany, až tak umiestnite včely a potom to oznámte. Hádam ich reakcia bude lepšia, ak uvidia, čo všetko ste urobili, aby ich včely neobťažovali. Áno? Tak sa najprv opýtajte.

Ak už urobíte akokoľvek, nezabudnite na dve veci. Dať susednom každoročne nejaký prezent, najideálnejší bude pohár medu a začať osvetu. Je potrebné susedov vzdelávať a postupne im vysvetliť, že sa nemajú čoho báť. Potrebujete ich poprosiť aj o trochu strpenia, ak by ich napríklad niektorá včela začala obťažovať a vysvetliť im, ako by sa nemali správať v blízkosti úľov. Práve pre takúto príležitosť sme vám pripravili dokument (ktorý si môžete rovno vytlačiť) so stručným zhrnutím týchto odporúčaní, ktoré môžete susedom rovno podarovať. Vezmite susedov k včelám a bližšie ich s nimi zoznámte (v ochrannom oblečení, samozrejme). Možno ich nevôľa povolí.

Práve kvôli včelám sa často prejavia už existujúce medzisusedské problémy. Snažte sa ich vylepšiť ešte predtým, než začnete včeláriť.

Čo ak susedia budú stále proti, čo môžu robiť?

Okoloidúcich viete poučiť aj takto.
Okoloidúcich viete poučiť aj takto.

Prvým krokom je sťažnosť na obci. Ak tá nič nevyrieši – nikomu nedohovorí, jedinou cestou je súd. Včelár ale nemusí byť hneď v nevýhode. Opatrenie na premiestnenie včelstiev je súdom udelené v prípade, že znalecký posudok potvrdil nevhodné umiestnenie včiel a zvýšené obťažovanie suseda včelami.

Úprimne si ale odpovedzte, či včely naozaj obťažujú susedov. Ak je to vážne, radšej ich premiestnite a nerobte zlé meno včelárom. Ak to tak nie je, susedia si musia zvyknúť. Tiež si ale dajte pozor, či nehrozí vandalizmus (takých prípadov je mnoho), ak áno, radšej ich presuňte a máte pokoj.

Akonáhle by ste mali čo i len drobné obavy, rozmiestnite fotopasce s okamžitým odosielaním. Z Číny ich viete kúpiť za zlomok ceny. Sim kartu si berte z T-mobile, v správnom nastavení Magenta skupiny sú mms zadarmo.

Nezabudnite na správne označenie včelnice, ktoré si viete aj rozšíriť a vylepšiť.

Potrebujete ešte viac podrobností o správnom umiestnení včiel? Nájdete ich tu.

Ďalšie články

Adopcie úľov u nás

Čo to vlastne je adopcia úľa? Ako začali adopcie úľov u nás? Ako to prebiehalo? Čo sa stalo s projektom Adoptuj si úľ? Bolo to výhodné pre včelára?

Zobraziť článok >
Scroll to Top