Nároky a náklady na včelárenie

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Aké sú nároky a náklady na včelárenie?

Nároky a náklady na včelárenie sú jedným slovom: veľké. Aj finančné aj časové, ba aj fyzické. Ak ovšem to nechcete odfláknuť, čo by rozhodne dobre nedopadlo. Dokonca aj psychické, pretože potrebujete mnoho trpezlivosti.

Uvedomte si jednu vec, ak máte 3 včelstvá alebo 13, potrebujete viac-menej rovnaké príslušenstvo, rozdiel je iba v počte úľov. Potrebujete rovnaké ochranné pomôcky, rovnaké pomôcky na prácu, viac-menej rovnaký medomet a pod. Je už ale rozdiel, keď máte 30 včelstiev, keď máte 50, 100 atď.

Na začiatku si musíte úprimne odpovedať:

„Plánujem včeláriť vo väčšom meradle alebo iba pri minimálnom počte? Je tam aspoň šanca, že pôjdem do väčších počtov? Koľko rodín by som asi chcel mať?“

Čo je minimálny počet? Dajme tomu tých 13 rodín či menej. Prečo taká otázka? Ako už nepriamo odznelo,  kúpite si napríklad iný medomet, keď máte 6 včelstiev a keď máte 60. Ak chcete včeláriť vo väčšom, je lepšie si nakúpiť tak, aby ste to nemuseli robiť na dvakrát a preplácať.

„Koľko voľného času mám a som ochotný venovať včeláreniu? Má mi kto pomáhať?“

Sú to veľmi dôležité otázky. Včelárenie potrebuje veľmi veľa času, hlavne u začínajúcich včelárov. Včelárenie predstavuje veľa driny, hlavne ak chcete väčší počet úľov. Pri 3 rodinách sa nenarobíte, ale pri 13 je to niečo iné. Ak nemáte čas alebo ste leniví, nikdy nechoďte do väčšieho počtu rodín. Možno to niekomu príde až úsmevné baviť sa o lenivosti, lenže poznám včelárov, čo majú ,,mnoho“ rodín (viac, ako je pre nich vhodné), ale robiť sa im nechce ani „za nič“ a aj tak to vyzerá. Sú hrozbou pre ostatných navôkol (choroby atď.).  Má vám kto pomôcť? Aspoň počas nárazovej práce, ako je medobranie. Budete to zvládať? Počet včelstiev prispôsobte svojim možnostiam.

Len pre uvedomenia sa, počítajte s tým, že počas rojového obdobia – aktuálne apríl až slnovrat – musíte k včelám ísť minimálne každý týždeň (ak je všetko ok, stačí to, ak je všetko ok… ). Jednoducho musíte. A to nie je ani zďaleka všetko…

Včelárenie potrebuje veľa času. Ak vám to niekto už spomínal alebo máte istú predstavu, zdvojnásobte to. A potom to ešte zdvojnásobte aspoň raz.

,,Ste ochotní investovať do včelárenia aj viac, ako vstupné náklady? Ste ochotní dotovať vaše včelárenie aj počas ďalších rokov?“

Nikdy neviete, ako sa vám bude počas prvých rokoch dariť, možno budete musieť včely dotovať a možno vás za starostlivosť odmenia natoľko, že sa vám ďalšie náklady vykryjú. A možno ostane niečo navyše. Ale funkčnú vešteckú guľu nemá nik. Opäť poznám včelárov, ktorí od včiel iba ťahajú a ťahajú, no zainvestovať do nich neprichádza do úvahy. To vedie ku katastrofe.

Môžeme teraz prejsť k finančným nárokom.

Včelári dostávajú dobre dotácie.

Áno, je to pravda, v Česku. Tam, ak sa nemýlim, je možné dostať dotáciu z 3 zdrojov a ešte ich aj nakombinovať. Opravte ma, prosím, ak sa pletiem.

Na Slovensku? Zabudnite. Príspevok na opeľovanie na 1 včeliu rodinu (do 2019) bol fuuu, niečo do 3 € (edit.: V r. 2020 to šlo už na dvojnásobok). Ak ste napríklad v SZV (Slovenský zväz včelárov), tak vám tam odpočítajú aspoň 4 položky (príspevky, poistné…) a ostalo vám asi 30 centov. Takže ak máte 10 rodín, dostali ste dotáciu 3 €. Super, že?

Ak chcete začať včeláriť kvôli dotáciám, ani nezačínajte.

Áno, je možné dostať dotáciu aj na niečo iné, na požiadanie. Zoznam sa pravidelne aktualizuje, ide zväčša o drahšie včelárske pomôcky ako medomet, nerezové nádoby, voskotopka atď. Väčšina včelárov o ne nemá ani záujem, pretože je okolo toho toľko byrokracie, že „Velebnosti, jdu b…“. Vyskúšate to raz a premyslíte si, či to ešte mienite zopakovať.

Čakáte nejaké závratné sumy? Dajme si príklad.

nerezový medomet
nerezový medomet

Chcete 4-rámikový medomet s vlastným pohonom, ktorý stojí 700 € (údajne odkedy sa objavili dotácie, čírou náhodou všetko zdraželo), ale pozor, nejde o extra kvalitu a luxus. VY musíte sezónu dopredu (aktuálne je to do mája) nahlásiť, že chcete BUDÚCU sezónu kúpiť medomet, aký a koľko bude približne stáť (musíte mať primeraný počet včelstiev). V ďalšej sezóne ho kúpite za plnú sumu, odovzdáte xy papierov a dokladov a modlíte sa, čo ešte od vás popýtajú a či nebodaj nemáte niečo zle vyplnené alebo či nechcú inú (ale totožnú) obdobu daného dokladu. Odovzdali ste omylom predfaktúru namiesto faktúry? Zle, musí to byť faktúra. Platili ste kuriérovi na dobierku? Má vám dať doklad o zaplatení a ten musíte tiež odovzdať s faktúrou. Nedal vám ho? Musíte kontaktovať dopravcu. Je zle čitateľný? PPA požiada o nový doklad a musíte kontaktovať dopravcu. Platíte cez účet? Potrebujete výpis z účtu, ale aj to konkrétny. Stalo sa, že dokonca žiadali potvrdenie od banky (r. 2015 asi), kde dali ten istý doklad ako z internet bankingu, ale pridali pečiatku za 20 €. V 2022 pýtali dokonca aj predfaktúru a v 2023 isté krátke obdobie aj sms od kuriéra, ktorá vám chodí, že kedy príde.

Pocit, keď tretíkrát kontaktujete predajcu, lebo vám zase vrátili tie isté doklady, lebo sú vraj zlé a predajca vás už pošle rovno do teplých krajín, lebo doklady máte dobré a on to vie, je na nezaplatenie.

Ak vám to všetko uznajú, tak potom niekedy prídu peniaze (hádam v decembri). Plná suma? Ten bol dobrý … (vtip). Niekoľko %. Napríklad, ak je uvedené, že preplatiť vám môžu do 20 %, tak MOŽNO dostanete 20 % alebo 15 % alebo 5 % či dokonca nič. Okrem iného záleží, koľko včelárov žiada o tú istú dotáciu v tom istom období a či prišli peniaze z Únie, koľko a koľko sa zvýšilo na túto dotáciu a pod. Takže ak máte šťastie, zo 700 € dostanete 140 €. Super, že?

Kontroly.

Kamarát si kúpil na dotáciu fotopascu. Zavesil ju na externú včelnicu na vysoký strom, kde sa dá dostať iba pomocou rebríka. Prišla kontrola „kde máte fotopascu“? No tam hore… „Chcem vidieť výrobné číslo, odfotím si ho.“ Tak si po ňu choďte … Samozrejme, on sa trepal po rebrík, ten musel priviesť, aby fotopascu dal dole, urobili jeden záber a bolo. Fotopasca bola pritom napojená na solárny článok, aby ju nemusel už dole dávať, dokiaľ bude fungovať. Na takúto kontrolu prišli 3 roky po sebe.

Najbližší tak veľký rebrík z našej externej včelnice máme 50 km ďaleko. Po dopočutí sa tohto príbehu som fotopascu na dotáciu ani neskúšal brať. Podobných príbehov je nespočetné množstvo.

Ak chcete začať včeláriť kvôli dotáciám, ani nezačínajte.

Koľko ma bude stáť 1 úľ?

Toto je kapitola sama o sebe.

Čo všetko budem potrebovať?

Neriešme prírodné včelárenie, kde by ste toho potrebovali zjavne menej, ale zase asi na úkor výnosov a isto prácnosti.

Musíte vedieť, či:

Choroš, drevokazné huby do dymáka nazbierate po lesoch, aj takto znížite náklady na včelárenie.
Choroš, drevokazné huby do dymáka nazbierate po lesoch, aj takto znížite náklady na včelárenie.
 • idete investovať do budúcnosti (plánujete viacej včelstiev, napríklad 30 rodín a viac alebo len niečo okolo 10).
 • budete mať toľko času a nervov. Prečo? Či zakúpite lacnejšie vybavenie, ale jeho používanie zaberie viacej času a námahy alebo lepšie, kde zaplatíte viac, ale ušetríte čas a námahu.
 • všetko budete kupovať sami alebo si niečo vyrobíte svojpomocne. Čo všetko si môžete vyrobiť sami? Slováci sú neskutočne vynaliezaví a slovenskí včelári ešte viac. Ak včelár zbadá nejakú novinku, padnú ako prvé 3 otázky: „Čo to je? Ako to funguje? Ako si to viem vyrobiť sám?“

A tomu prispôsobíte vybavenie. Za mnoho vecí, čo môžete kúpiť v obchode, si viete zabezpečiť náhradu. Niečo z toho vám hádam v budúcnosti ukážem. Dajme si ale príklad, namiesto odviečkovacieho taniera použijete plech na pečenie. OK, ale tak pri 3 – 5 včelstvách, pri väčšom množstve by to dobré nebolo.

Poďme na niektoré položky

Všetko bude len orientačné, predovšetkým ceny. Je na vás, aký si zvolíte spôsob včelárenia a čo všetko sa rozhodnete používať. Predpokladajme, že budete časom mať okolo 12 produkčných včelstiev a znášky budú pomerne dobré a stabilné.

Metličku viete nahradiť niečím lepším, husacím krídlom, včely sú potom menej agresívne. Znalosti starých otcov vedia znížiť náklady na včelárenie.
Metličku viete nahradiť niečím lepším, husacím krídlom, včely sú potom menej agresívne. Znalosti starých otcov vedia znížiť náklady na včelárenie.

Medomet   700 €

Odporúčam rovno 4-rámikový tangenciálny s vlastným pohonom. Ušetrite hromadu času a zvládnete medobranie hoci aj sami, aj keď to pôjde pomaly. Aká je cena? Okolo 700 €. Našli ste lacnejší? Fajn, otázka ale znie, aký bude. Viete, že naozaj kvalitný medomet na 3 rámiky iba s ručným pohonom stojí najmenej cez 1 000 €? Nemecká kvalita. Viete, že vo východnej Európe dostanete za 700 € to, čo u nás stojí cca 2 800 €? Chcete iba 3-rámikový s ručným pohonom? Dobre, vyjde vás lacnejšie.

Na čo si dať pozor? Aby výpust bol inštalovaný úplne na dne, ináč vám v medomete ostane med, ktorý budete mať obrovský problém dostať von. A čo umývanie? Tiež problém. Druhou vecou je výplet koša. Má byť čo najhustejší, inak sa vám bude boriť dielo. A tretia vec, mal by byť stabilný, čiže čo najlepšie umiestnené nohy a čo najväčšia váha.

Pomôcky: (rok 2020)

 • rozperák 3 ks                                                 3 x 3 € (a viac)
 • ometacia metlička  2 ks                                2 x 5 € (lepšie je husacie krídlo)
 • ostrý nôž                                                        3 € ?
 • dymák                                                            12 €

Medobranie

 • odviečkovací tanier        – ideálne 2x        2 x 40 € (stabilnejšie)
 • odviečkovacia vidlička   – ideálne 3x        3 x 10 € (má mať tenké a husté ostne)
 • sitá pod medomet                                    40 €
 • nerezová nádoba pod medomet              56 €
 • stáčacia nádoba                                         24 €
 • vedrá na med                                             20 x 3 €

Stačia menšie, aspoň nie sú také ťažké.

Ochranné pomôcky

 • bunda s klobúkom 2 ks                                 2 x 20 €
 • rukavice                                                         2 x 7 €
 • návleky na nohy                                            2 x 3 € ?  

Dali sme si ich ušiť, včely nelezú popod nohavice. Dajú sa kúpiť občas v Lidli pri záhradníckych akciách.

Rojáčik                                                           25 €

Smyk                                                              20 €

Zatavovač medzistienok                               45 €

Nádoba/debnička na smyk                           ???

Zatiaľ sme napočítali: 1 171 €

12 úľov …  12 x 185 € = 2 220 €

Bez včiel sme niekde pri sume 3 400 €. (rok 2020)

Ďalej potrebujete/zíde sa:

Manipulačnou miestnosťou a skladom môže byť aj plechová garáž. Nemusí ísť hneď o novú pevnú stavbu. Aj takto viete znížiť náklady na včelárenie.
Manipulačnou miestnosťou a skladom môže byť aj plechová garáž. Nemusí ísť hneď o novú pevnú stavbu. Aj takto viete znížiť náklady na včelárenie.
 • rôzne manipulačné debničky na prenášanie súši, zásobných plástov a pod.,
 • manipulačný stôl – príklad uvediem v inom článku,
 • pomôcky na značenie matiek, prípadne na ich klietkovanie,
 • zázemie alebo ináč povedané manipulačná miestnosť, priestor

Potrebujete ho na odkladanie pomôcok, náradia, súši, prázdnych nástavkov, úkryt pred dažďom, ochrana proti vandalom a podobne. My sme ho vyriešili plechovou garážou, do ktorej sme umiestnili vetracie otvory a na vchode pridali včelotesné zasieťovanie.

 • a množstvo iných vecí.  Predstavu ste si hádam urobili, tu to nie je ani zďaleka všetko.

Nespomíname tu

Nespomíname tu prácu s voskom, dezinfekciu, pomôcky na liečenie, pracujeme iba s medom (aj ten musíte nejako fľašovať), dopravu, úpravu včelnice a kopec iných vecí. To by ste neverili. Áno, ide už o tisíce eur. Áno, stále ide o malovčelára.

Dymák prehorí a rozpadne sa, aj to zvýši náklady na včelárenie.
Dymák prehorí a rozpadne sa, aj to zvýši náklady na včelárenie.

Všetko je spotrebný materiál, úle prehnijú skôr, než by vám to napadlo, dymák prehorí a rozpadne sa, že budete len očami gúľať, rukavice už po roku môžu byť nepoužiteľné, sieťku na klobúku roztrhnete, ani nebudete vedieť kedy a ešte opakovane.

Pomerne nedávno sa politici chválili „úžasným“ projektom, v ktorom nezamestnaných učili včeláriť. Prezentovali to spôsobom, že sa dajú na včelárenie a budú sa tým živiť. Teraz keď už máte predstavu, aké sú veľké investície, môžeme sa opýtať: „Odkiaľ by ich mali zobrať dlhodobo nezamestnaní?“  Bolo to len ďalšie divadlo politikov pre občanov veci neznalých.  

Ako som už spomenul v inom článku, bavíme sa tu stále o peniazoch. O tom včelárenie NIE je. Každého ale poteší, ak dostane od včiel nejaký med či iný produkt. Niet takej radosti, ako z vlastného medu. 😉 A ak sa niečo drobné predá, aby to znížilo tie obrovské náklady (veď vidíte sami), je to vítané. Nie ale každý si môže dovoliť donekonečna dotovať svoj koníček. :/

A posledná vec, na včelách sa NEDÁ zbohatnúť. Možno to šlo pred 20 – 30 rokmi, aj to v malom, ale nie dnes (to je na dlhšie vysvetlenie). Ak ste o takom niekom počuli, je to najskôr fáma. Dá sa z toho teoreticky pekne vyžiť, ale musí to byť skutočný odborník pri neskutočnej drine a šťastí. Alebo je to špekulant a tých sa nájde, bohužiaľ, všade dosť.

Ak začínate, nemajte veľké oči. Pravidelne vídavať hromadu inzerátov, kde rozpredávajú vybavenie včelári, ktorí sotva začali. Na včelách sa nedá zbohatnúť a je nutné počítať s vysokými nákladmi.

Ďalšie články

Použitie probiotík u včiel

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom

Zobraziť článok >

Problémy včelárstva

Včeláriť dnes a napríklad pred 30 rokmi je niečo úplne iné. Ešte pár rokov a ten rozdiel bude ako nebo a zem. Objavili sa nové problémy vo včelárstve, ktoré sa rapídne

Zobraziť článok >
Scroll to Top