Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Koľko stojí taký úľ? Aká je cena úľa? Koľko Vás vyjde úľ na komplet, bez čoho sa nezaobídete? Presnejšie povedané, aké sú náklady na úľ? Tieto otázky ste si položili už isto viacerí z vás a nie raz. Veď tiež ma to kedysi zaujímalo. Rád vám dám na to odpoveď, ktorá ale niektorých prekvapí.

185 € bez včiel a 280 € so včelami

Suma sa pohybuje (február 2018) okolo 185 € bez včiel a 280 € so včelami. ,,To až toľko?“ Áno, a to je ten najlacnejší  variant kde sme ani všeličo nezapočítali. ,,Ale ja som videl kdesi reklamu a tam bolo, že komplet úľ za 60 €.“ Bodaj by to tak bolo! Poďme poporiadku.

Náklady na úľ sú vysoké.
Náklady na úľ sú vysoké.

Úľov dnes existuje vo svete nepreberné množstvo, a aj na Slovensku ich máme neúrekom. Líšia sa rámikovou mierou, veľkosťou, konštrukciou, materiálmi atď.

My aktuálne včelárime prevažne v úľoch typu ,,B“, čiže slovenské ,,B-ečko“. Je to najrozšírenejší a najčastejšie používaný úľ na Slovensku. Konkrétne máme uteplené úle, uteplené ani nie kvôli zimám, ale skôr kvôli silným letným horúčavám, ktoré nás posledné roky trápia. Zároveň je ho jednoduchšie skonštruovať (nemusíte mať až celkom profi náradie atď.). Bližšie o našom včelárení v inom článku. Poďme teraz na jeho cenu.

Úľ sa skladá z 3 hlavných častí – úľové dno, niekoľko nádstavkov a strieška.  

Len samotné kvalitné dno stojí cca 20 € hore, s peľochytom cca 30 €. A dno potrebujete kvalitné, a to nielen z toho dôvodu, že odíde ako prvé.

celozasieťované dno2 veľké nádstavkymalý nádstavokoplechovaná strieška
20 €2 * 16 €15 €10 €

Poviete si super, veď 77 € nie je až tak veľa. No ani zďaleka sme neskončili. Strieška je neuteplená, ani jeden z nádstavkov nemá očko + potrebujete ho zvonku natrieť 3x.

Do úľa potrebujete 30 ks rámikov. Ako sa taký rámik skladá, si môžete pozrieť tu. Na samotný rámik potrebujete nielen rámikové prírezy, ale aj klince, zdierky, drôt a prípadne lepidlo. Do každého rámika ide medzistienka.

náter úľarámikové prírezymedzistienkyočko
cca 7 €0,5 € * 30cca 22 €1 €

A už sme pri 122 €. Stále sme neskončili.

Uteplívka zo starého zachovalého koberca môže znížiť náklady na úľ.
Uteplívka zo starého zachovalého koberca môže znížiť náklady na úľ.
materská mriežkapodmetová podložkastropná fóliapriedušná uteplivka
3 €1,5 €1,5 €2 x 3,5 €

Skočili sme na 137 €. Priedušná uteplivka môže byť aj zo starého zachovalého koberca, no nie každý má takú možnosť a nie každému sa to páči. Stropné fólie máme my osobne 2, jednu plnú a jednu s dierou pre jednoduché kŕmenie. Namiesto fólie môže ísť vnútorný vrchnák, dokonca môže byť aj z plexiskla, tak či tak je to suma navyše.

Koniec? Ešte kŕmidlo cca za 10 €.

Existuje viacero druhov, asi najlepšie je stropné, potom tu máme Jakubovské, kŕmenie cez 3,5 l fľaše atď. K 3,5 l fľašiam, ktoré zoženiete ,,hocikde“, ešte treba  presakovacie viečka (16 otvorové, 80 a plné) + podložku = cca 3 €. My používame práve tieto fľaše, ale plánujeme prejsť na stropné kŕmidlá (cca 10 € ks), ktoré aj odporúčam. Neustále behať a narábať s tou kopou skla a to skladovanie nie je veru top. Nehovoriac o chýbajúcej možnosti dodať vodu v jari.

Nezapočítali sme uteplenie striešky, klince, zdierky, drôt a prípadne lepidlo k rámikovým prírezom. Najoptimálnejšie je použiť nerezový drôt a to tiež niečo stojí. Dajme tomu, že to vyjde 3 €, nech máme pekné číslo.

150 € za úľ. Už je koniec, nie? Nie.

Náklady na úľ si viete znížiť aj jednoduchším plemenáčom.
Náklady na úľ si viete znížiť aj jednoduchším plemenáčom. Zistíte ale, že poriadnejší Vám vydrží dlhšie.

Z bežnej praxe zistíte, že potrebujete plemenáč. Čo to je? Maličký úlik, v ktorom sa odchováva nové včelstvo (nová včelia rodina). ,,Ja ju ale nechcem…“. Totižto veľmi na výber nie je. Odloženec sa robí v rámci protirojových opatrení pri tzv. pustení žilou, jednoducho, ak nechcete, aby sa vám vyrojili, potrebujete spraviť odloženca (odobrať prebytočné včely). ,,Čože, ďalší úlik?“ No áno, patrí to proste k tomu, či sa vám to páči alebo nie, potrebujete ho. Môžeme ho nahradiť normálnym úľom, ale tá cena je potom inde (dno, jeden nástavok + strieška). Počet odložencov sa robí približne v počte jednej ½ všetkých produkčných včelstiev až v počte všetkých produkčných včelstiev. Kebyže máte 10 produkčných včelstiev, tak urobíte 5 až 10 odložencov. Produkčné včelstvo je veľké dospelé včelstvo, z ktorého máme už v daný rok úžitok. Odložence potrebujete v praxi aj z ďalších dôvodov, napr. ak vypadne matka v produkčnom včelstve, či to včelstvo zoslabne – priložíte/pripojíte odloženca.

Takže my si započítajme iba ½ z ceny plemenáča. Budeme predpokladať, že 1 plemenáč bude slúžiť pre 2 včelstvá (,,úle“). Potrebujeme schopný plemenáč, kde bude riešené aj kŕmenie = cca 35 €. Ale aj tam treba rámiky + medzistienky (cca 7 €).

Medzidno viete upraviť aj na výklz, 2 v 1 znížia náklady na úľ.

Ďalšia vec, ktorú potrebujeme tiež v priemere 1 ks na 2 včelstvá je medzidno na preleták vo vlastnom úli ako protirojový zásah. Existuje možnosť skombinovať ho s výklzom (na medobranie), ktorý je ideálne mať na každé produkčné včelstvo (ak ho teda chceme používať, nie je to nutnosť). Cena samostatného medzidna je pri výrobe skoro totožná ako v kombinácii s výklzom. Ak ho hľadáte niekde u výrobcu, nájdete pravdepodobne tiež totožnú cenu.

Kam s tým úľom? V obývačke asi nebude, na holej zemi tiež nesmie ostať. Potrebujete stojan a ten sa vám nevykúzli ani úľ neostane levitovať vo vzduchu. Začať môžeme od kovových profi stojanov, cez ,,samovýrobu“ (viď. naše stojany) cez jednoduché riešenia ako betónová tvárnica a drevené hranoly. Drevo dlho nevydrží a tá labilnosť…  Ostaňme už len pri tom najlacnejšom – tvárnice a nejaké drevo, ktoré tiež musíte natrieť. Len jedna tvárnica stojí 1 €. Pri stojane na 3 úle, vyjde na 1 úľ cca 4 €. Drevo ani nerátam.

plemenáč + rám.medzidno s výklzomstojan
42 € / 210 €4 €

Finále 185 €

Ekopol v akcii. Ekologické liečivá môžu zvýšiť náklady na úľ.
Ekologické liečivá môžu zvýšiť náklady na úľ.

Moment, ale kde sú včely?

No ak si neodchováte odloženca (čo sú tiež ďalšie náklady), tak ho musíte kúpiť. Pre začínajúceho včelára je to samozrejmosť.

75 € odloženec (5 rámikový (veľká rámiková miera) ak si ho teda nezoženiete lacnejšie)

Koniec? Z odloženca bude produkčné včelstvo až na ďalší rok. Medzitým ho musíte kŕmiť (musí mať neustále prístup ku krmivu), aby zosilnel, s čím súvisí pridanie rámikov, t. j. rozšírenie. A zazimovať – čiže zakŕmiť na zimu a liečiť. Psia povinnosť včelára, ak chce niečo mať, nehovoriac o XY ďalších vecí, čo sme ani nezapočítali. Počítame, že kŕmime s cukrom, kvalitný sirup a cesto by nás vyšlo ešte viac. Ideme od 20 € hore. Liečenie prakticky ani nezapočítavame, pri ekologických prípravkoch by sme od pár € šli až k desiatkam €.

Takže suma sumárum 280 € za komplet úľ so včelami

Ani iné prevedenie úľa neznamená zníženie nákladov na úľ.

Pozor, to nie je nijako extra vypiplaný úľ. Uteplenie je len 2 cm polystyrénom, ak by sme chceli konopné uteplenie (priedušnejšie, prírodnejšie, mravce ho obzvlášť nechcú),  tak cena ide rapídne hore – aspoň o 15 €. Materskú mriežku máme len plastovú (tú normálnu, bez ostrých hrán – čiže nevyrazená, ktorá poškodzuje včely), nie nebodaj kovovú a bez osadenia v ráme. A dalo by sa pokračovať. Veci, ktoré som uviedol, sú zo spodných cenových kategórii.

Niekto si povie: ,,Mám kamaráta stolára, poznám jedného stolára, poznám stolára z ,,Hornej Dolnej“ … ten to spraví lacnejšie“. Tak to držím palce! Kto si nevyskúšal výrobu úľa, tomu ťažko vysvetľovať. Je to hromada operácií, hromada práce a koniec koncov aj materiál niečo stojí. Zadarmo ani sliepka nehrabe. Aj toho kamaráta dopálite už len s pár úľmi, o to viac, ak s výrobou úľa nemá skúsenosť. (Ak má PROFI vybavenie a vyrába úle, je to o niečom inom. ) O kvalite ani nehovoriac.

Áno, nájdete inzeráty, kde ponúkajú úle (bez malého nádstavku) za 50 či dokonca 45 €. Super? Možno, ale skôr ako ruská ruleta, pokiaľ nemáte niekoho, kto sa zaň zaručí. Na čo môžete potom naraziť?  

Nájdenie najlacnejšieho úľa nemusí byť terno.

  • nedodržanie presných rozmerov
Zle vysušené drevo na úľ spôsobí rýchle hnitie, a to nie len kostry.

Pár mm hore-dole, je tam toho, ha!  Drevo pracuje, naťahá vlhkosť a zrazu od seba nádstavky neoddelíte. Alebo dôjde k tomu, že sa vám objaví medzera tam, kde by byť nemala. Nedodržaná včelia medzera medzi nádstavkami, medzi rámikmi, padajúce rámiky v nádstavkoch atď.

  • časti úľa nepasujú na tie od iného výrobcu

Stáva sa, výrobcovia často prispôsobujú rozmery sebe ,,pár mm hore-dole“ aby ste kupovali už len od nich.

  • pri uteplených (palubkových) úľoch často odpadávajú samotné palubky
  • pri tenkostenných použitie nevysušeného dreva – začne sa krútiť a máte po úľoch
  • inak nekvalitné drevo či materiál všeobecne
  • nádstavky sa rýchlo ,,rozkolíšu“, chýba výstuž na rohoch
  • na dno je použité biedne sito, ktoré nemá rovnomerné očká a začne prepúšťať včely či hrdzavieť
  • a ďalšie veci

,,Pozriem a uvidím, či za to tie úle stoja.“ Ak nie ste odborník, asi toho veľa neuvidíte. Zistíte to až po roku či dvoch počas užívania.

,,Vezmem si úle od rôznych výrobcov a potom uvidím.“ Fajn nápad, dajte mi prosím vedieť, ako to dopadlo, ktorý sa oplatí. Len stáva sa to, čo som už spomenul, že časti úľa nepasujú na tie od iného výrobcu. Čo potom? Verte, zažité, nadávať budete dovtedy, dokiaľ ich budete mať.

,,Nekupovať teda to absolútne najlacnejšie?“ Ťažko povedať, ale to asi bude riešenie. Natrafiť môžete aj na dobrú kvalitu, ale najskôr vtedy, ak dotyčný začína a chce preraziť.

„Chcem ušetriť, niektoré veci zo spomenutého nepotrebujem.“

To nie je ani zďaleka všetko, čo budete potrebovať a tiež nie všetko, čo sa u nás (na SVK) či vo svete používa. Predstavte si, že máte denno-denne uvariť obed pre 10 ľudí, ideálne vždy iný. K dispozícii dostanete jeden malý hrniec, lyžicu, vreckoví nôž a ohnisko. A makajte. Dá sa to? Možno, ale … príjemné a rýchle to nebude nehovoriac o výsledku.

Dá sa ušetriť? Dá, napríklad ako uteplívku použijete starý zachovaný koberec či nájdete inú fintu. Úle si môžete robiť aj sami, ale ak nemáte dobré náradie (len ,,jednoduché“ stojí dosť, zistíte, že chýba to a to a hento …), buď to nepôjde alebo pôjde, 😀 len v pochybnej kvalite, či tak pomaly, že si to do budúcna rozmyslíte.

,,Kúpim už používané úle.“ To je ďalšia ruská ruleta. Ak nemáte záruku, že včely boli zdravé (nemusel o tom vedieť ani majiteľ, ak sa dobre nezaujímal), môžete si priniesť hromadu chorôb. Najhoršou je asi mor včelieho plodu. Po roku či nebodaj dvoch, troch to zrazu vybuchne a čo potom?

vpravo dole: medzidno/preleták v akcii

,,Dá sa včeláriť aj ináč?“ Dá, v prírodnom včelárení cez medné kravy, warré úle a  japončíky. ,,Ušetrím?“ V celkovom merítku jednoznačne áno, ale na úkor výnosov (ak nie ste v ideálnej oblasti s bohatými znáškami), no v pohľade na cenu úľa ani veľmi nie. V oblastiach, kde nie sú dobré znášky z nich ani veľký úžitok (skôr žiadny, okrem potešenia z chovu a vzdelávaní sa), nečakajte. O rojení ani nehovoriac, tam to ide trocha ťažšie zastaviť. V rámci prírodného včelárenia je rojenie dokonca očakávané a vítané. To je už ale iná téma.

Bavíme sa tu stále o peniazoch. O tom včelárenie NIE je. Každého ale poteší, ak dostane od včiel nejaký med či iný produkt. Niet takej radosti ako z vlastného medu. 😉 A ak sa niečo drobné predá, aby to znížilo tie obrovské náklady (veď vidíte sami), je to vítané. Nie ale každý si môže dovoliť donekonečna dotovať svoj koníček. :/

Na včelách sa NEDÁ zbohatnúť.

A posledná vec, na včelách sa NEDÁ zbohatnúť. Možno to šlo pred 20 – 30 rokmi, aj to v malom,  ale nie dnes (to je na dlhšie vysvetlenie). Ak ste o takom počuli, je to fáma. Dá sa z toho teoreticky pekne vyžiť, ale musí to byť skutočný odborník pri neskutočnej drine a šťastí.  A hlavne byť v oblasti, kde sú dobré znášky. Na Slovensku ich spočítate možno na dvoch rukách. Alebo je to špekulant, a tých sa nájde, bohužiaľ, všade dosť. Prevažne priekupníci, kšeftári, tváriaci sa, že predávajú vlastný med. Ukázať prstom by bolo najmenej.

Ak začínate, nemajte veľké oči. Pravidelne vídavať hromadu inzerátov, kde rozpredávajú vybavenie včelári, ktorí sotva začali. Na včelách sa nedá zbohatnúť. A je nutné počítať s vysokými nákladmi.

Ďalšie články

Použitie probiotík u včiel

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom

Zobraziť článok >

Problémy včelárstva

Včeláriť dnes a napríklad pred 30 rokmi je niečo úplne iné. Ešte pár rokov a ten rozdiel bude ako nebo a zem. Objavili sa nové problémy vo včelárstve, ktoré sa rapídne

Zobraziť článok >
Scroll to Top