„Chcem začať včeláriť. Ako na to?“
Ste začínajúci včelár či len zvedavec zaujímajúci sa o svet včiel? Chcete vedieť, ako začať včeláriť? Alebo si len rozšíriť obzory?
Jednoznačný univerzálny návod pre začínajúceho včelára neexistuje, ale ak začnete pátrať, môžete nájsť niekoľko opakujúcich sa rád. Ja sa ich pokúsim nielen zhrnúť, ale aj vylepšiť a doplniť.
Začnime od prípadu, že nemáte so včelárením absolútne žiadne skúsenosti ani vedomosti.
Začnite sa zaujímať
Prečítajte si zopár popularizačných článkov, pozrite si videá o včelárení, obzrite sa za včelárskymi stránkami (web, Facebook, skupiny na Facebooku). Povypytujte sa známych, či nepoznajú nejakých včelárov. Zúčastnite sa na nejakej včelárskej akcii, počnúc od veľkej výstavy (napr. Nitra, Trenčín, Banská Bystrica) cez menšie lokálne akcie, ktoré často organizujú lokálne pobočky niektorého včelárskeho združenia alebo dokonca aj niektorí včelári z vlastnej iniciatívy alebo akákoľvek iná organizácia.
Na týchto akciách nebývajú len vysoko odborné prednášky pre skúsených včelárov, ale aj popularizačné pre laikov, prednášky o včelích produktoch, pre začínajúcich včelárov a pod. Možno nadviažete alebo získate kontakty, nájdete nové zdroje informácií, obzriete si včelárske vybavenie, ponúkané produkty a čo to sa vám vryje do pamäti. Natrafíte tam aj na predajcov, ktorí ak nemajú práve zákazníkov, bývajú ochotní sa porozprávať.
Nechoďte okolo horúcej kaše. Skočte rovno k včelám.
A to myslím doslova. Máte niekde v okolí včelára? Požiadajte ho, aby vás niekedy zobral k včelám. Len raz. Nemáte? Hľadajte. Ak si nebudete dať vedieť rady, požiadajte miestnu pobočku včelárskeho združenia (strýčko google pomôže s nájdením zástupcov združenia). Každá cesta začína na konci jazyka, nehanbite sa a nenechajte sa odradiť, aj keby vás niekto odmietol. Nemusí to byť silou mocou veľký odborník, len aby vás zobral k včelám. Len raz.
Ide predovšetkým o to, aby ste sa dostali do kontaktu so živým včelstvom. Zažiť ten pocit, keď otvoríte úľ, keď ponoríte ruky medzi hmýriace sa včely, keď vám bzučia nielen pri ušiach. Obzriete si včelnicu, vybavenie, úle a ak máte pri sebe odborníka, všeličo sa dozviete. Budete pozorovať včely na letáči a začnete sa sami sebe čudovať, ako ste mohli bez včiel tak dlho vydržať.
Ostane vám nielen zbierka nových pocitov a dojmov, ale aj informácií a kontakt na včelára. Overíte si, či nemáte zo včiel strach, prípadne aj alergiu. K bodnutiu nemusí dôjsť, nebojte sa, hlavne pri dobrej ochrane. Ale možné je všetko, predovšetkým, ak by ste naozaj začali včeláriť, bodnutiam sa tak ľahko nevyhnete – raz za čas k tomu jednoducho dôjde.
Po takom zážitku, ideálne keď ho už dobre strávite, si položíte otázku: ,,Naozaj chcem včeláriť?“ Ak odpoveď znie áno, posuniete sa ďalej.
Samovzdelávanie. Kúpte si včelársku literatúru.
Včelárenie nebolo nikdy tak zložité ako dnes. 20 – 30 rokov dozadu to bolo úplne o niečom inom.
Práve preto dnešný úspešný a perspektívny včelár potrebuje obrovské množstvo poznatkov, ktoré naši starí rodičia vôbec nepotrebovali. Hromada nových chorôb, neskutočne zhoršené podmienky a ďalšie veci, ktoré tu nebudem konkretizovať.
Z ktorej knihy sa naučím včeláriť? V ktorej knihe nájdem všetko? V žiadnej, ani v cudzom jazyku. Mnohé sú veľmi zastarané, neinovované. Veď časom sami uvidíte, ak už budete pokročilejší včelár. V mnohých je všeličo vynechané alebo podané iba z jedného pohľadu. To, aby tam boli podané najaktuálnejšie informácie zabudnite. Nenechajte sa odradiť, mnohé sú napísané práve tak. Musíte jednoducho skúsiť viacero kníh a kombinovať ich. Vzdelávať sa potrebujete aj z iných zdrojov.
Pár kníh na ktoré si spomeniem môžem odporúčať, ale nie som vševediaci. Isto ich je viac… (odkaz)
Objednajte si časopisy. Na Slovensku bežia 3, ako na to si pozrite tu.
Internet. Čo vám poviem, nevyčerpateľná studnica. Články, štúdie, skupiny, fóra, videá.
Samovzdelávanie, neklamme si, nevyhnete sa mu. Je to proste nutnosť, aj keď mnohí majú k tomu odpor. Skôr, než pokročíte ďalej, mali by ste mať aspoň tušenie o niektorých veciach. Neznamená to, že musíte zrazu všeličo ovládať, ale nech sa nestane, že budete v jednom z ďalších krokov prvýkrát počuť o základoch. Napríklad: aké kasty včiel poznáme, aké je štádium vývoja včely (učivo základnej školy), prečo lietajú na kvety a pod. Aj keď sa dočítate zložitejšie veci a veľa vám hovoriť nebudú, už budete mať s nimi prvý kontakt.
Uvedomte si, že včelárenie je veľmi drahý koníček.
Martin Nikodým sa v jednej relácii vyjadril, že začínajúci včelár so 4 úľmi potrebuje na začiatku zainvestovať približne 2000 €. Isto sa s ním zhodnem nielen ja. Je to len orientačná suma, ale aby ste si spravili obraz, postačí. Ak plánujete úľov viacej, tá suma astronomicky rastie.
Viac o finančných nákladoch v samostatných článkoch.
Prihláste sa na vzdelávanie, školenie, kurz alebo rovno preskočte k ďalšiemu (6.) bodu.
V Banskej Bystrici na strednej odbornej včelárskej škole môžete absolvovať kurz pre začínajúceho včelára. Vrelo ho odporúčam, len problém je v tom, že záujem je taký veľký, že sa naň asi tak skoro nedostanete.
Hlásiť sa naň odporúčam hneď, akonáhle nad tým čo i len premýšľate. Ak to vezmeme všeobecne, hláste sa už začiatkom školského roku a možno vás na BUDÚCI školský rok vezmú. Je to (aspoň doteraz) 7 – 8 stretnutí za jeden školský rok, vždy v nedeľu. Spodná veková hranica je asi 15 rokov.
Nakoľko záujem je veľký a nie každému sa chce toľkokrát cestovať do BB, aktuálne bežia aj kurzy po Slovensku v rámci včelárskych krúžkov pre dospelých. Štúdium je tu ale už 2-ročné pričom na ukončenie idete na skúšky do BB. Ako ináč, aj tu je záujem veľký. Zistíte ako začať včeláriť, len sa treba tiež hlásiť čo najskôr.
Jeden z takýchto krúžkov vedieme aj my v Prešove. V pláne sme mali aj jednorazové víkendové kurzy, prípadne celú šnúru s náväznosťou.
Existujú aj krúžky pre študentov a deti, jeden z nich sme mali aj my. Bohužiaľ ich je na Slovensku tak málo, že je to do plaču. Indíciu, kde by ste ich mohli nájsť nájdete tu.
Aktuálne bežia aj ponuky školení a kurzov zo súkromnej sféry. Ponúk je niekoľko, isto veľká časť z nich je na vysokej úrovni, ale … o jednom donedávna bežiacom mám (a nielen ja!) obrovské pochybnosti. Vzdelávať idú ľudia, ktorí k včelám práve pričuchli a len donedávna (v čase, keď už dávno ponúkali kurz) sa vypytovali po včelárskych fórach na absolútne základy. Vraj vám dajú aj certifikát, hmm … na základe čoho? 7 stretnutí za 1 000 €. A účastníci si dosť zanadávali…
Nájdite si svojho učiteľa/mentora
Vo svojich začiatkoch budete nutne potrebovať človeka, s ktorým sa minimálne môžete poradiť. To je jednoducho tak. Ten obrovský problém je, kde ho nájsť a akého.
Mnohí nemajú záujem, nebudú to robiť. Či už nemajú čas, či sa im nechce alebo proste odmietajú vychovávať konkurenciu. Smutné, ale také sú fakty.
Vy by ste potrebovali skúseného, šikovného a inovatívneho včelára. Nie amatéra, nie absolútne zastaraného, proste dobrého včelára. Kde ho nájsť? Viem iba mierne poradiť.
Cez vzdelávanie, kurzy, školenia. Aktuálne existuje aj sekcia vedúcich včelárskych krúžkov. Často krát predajcovia včiel, úľov či vybavenia sú včelári a dobrí včelári. Sociálne siete, youtube, články, reportáže – tiež tam môžete natrafiť na včelárov, ktorí bývajú dobrí. Veľkovčelári – ale tí na to zväčša nemajú čas. Opýtajte sa na miestnej pobočke včelárskeho združenia, hádam vám dajú typ, kto je dobrý a kto by bol ochotný.
Začať môžete pri všelikom, poviete si ,,lepšie ako nič“, hm kedy ako. Dáte mi hádam za pravdu, ak poviem, že najideálnejšie je, ak sa niečo naučíte a nebudete to musieť 5x prerábať a pritom chyby môžu mať fatálne následky.
Zadovážte si včely
,,To čo ich mám chytať po lúke do sieťky?“ Aj takúto úsmevnú reakciu som už počul.
Nie, kúpiť, ak vám ich teda niekto nedaruje. Kde? Aké? Kedy? Koľko ma to bude stáť? To už v samostatnom článku.
Ak mám včely, musím sa niekde zaregistrovať?
Áno, je to povinnosť, v Centrálnom registri včelstiev (CRV). Do žiadneho včelárskeho spolku vstupovať nemusíte.
Ak si kladiete otázku, či vstúpiť do spolku alebo nie, odpoveď znie áno. Ako začínajúci včelár vstúpte, potom sa rozhodnete, či aj ostanete.
,,Musím včely nahlásiť aj niekde inde?“ Nie, nikde. Ani na obecný úrad ani na mesto. Táto povinnosť platila, ak sa nemýlim, v minulom režime. Je ale lepšie, ak to starostovi obce nahlásite, môže Vám robiť problémy aj keď na to nemá právo. Ješitnosť je zlá vlastnosť.
Obce a mestá môžu mať vo ,,všeobecnom záväznom nariadení“ (VZN)[1] usmernenie, ktoré môže napríklad regulovať počet včelstiev v obci/meste a pod. Bolo by vhodné sa o tom vopred informovať.
Pokiaľ máte včely v oblasti, kde je intenzívne poľnohospodárstvo alebo ináč povedané – kde sa striekajú plodiny postrekmi, je vhodné nahlásiť to na obecný/mestský úrad a povinnosť nahlásiť to danému obhospodarovateľovi pôdy, čo je najčastejšie nejaké družstvo. Prečo? Ak striekajú, sú povinní vás na to vopred upozorniť a striekať mimo času, keď včely lietajú (čiže podvečer). Aj samotná obec by Vás na to mala upozorniť. Realita? Stačí sledovať médiá, bežne tam vidíte státisíce mŕtvych včiel práve kvôli postrekom. Ak ich na to neupozorníte, môžete po takejto katastrofe dostať VY ešte aj pokutu.
Ako vhodne umiestniť včely, aby neobťažovali susedov? Aké sú povinnosti pri umiestnení? To už v inom článku.
Čo ďalej?
Naberať skúsenosti, vzdelávať sa atď. Čo viac dodať?
Neklaďte si otázku ako začať včeláriť, ale položme si otázku, prečo sme nezačali už dávno?
Prajem veľa šťastia. 😉 Článok nie je úplnou alfou a omegou. Ak máte ktokoľvek nejaké nápady na doplnenie a úpravu, budem rád, ak sa ozvete.
Článok je z 2018, pôvodne zverejnený na Adoptuj úľ.
[1] Všeobecne záväzné nariadenie obce (ďalej len „všeobecne záväzné nariadenie“) je právny predpis, ktorý môže vydať obec na plnenie svojich úloh. Všeobecne záväzné nariadenie má pôsobnosť na území danej obce je ich povinný ho dodržiavať každý, kto sa zdržuje na území obce. V hierarchii právnych predpisov má všeobecne záväzné nariadenie nižšiu právnu silu ako nariadenia vlády, ide teda o podzákonný právny predpis. Všeobecne záväzné nariadenia spolu so všeobecne záväznými nariadeniami vyšších územných celkov tvoria takzvané komunálne právo.