Odporúčaná literatúra, zdroje včelárskych informácií

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Aká je vhodná včelárska literatúra, aké knihy o včelách a včelárení by bolo vhodné odporúčať? Kde nájdeme ďalšie zdroje informácií? Aké včelárske časopisy u nás poznáme? Kde sa obzerať po internete? Skúsme si spomenúť aspoň pár tipov.

Časopisy

Postupne sa naučíte ,,čítať" aj samotné včelstvo.
Postupne sa naučíte „čítať“ aj samotné včelstvo.

Včelár – vydáva Slovenský zväz včelárov. Ročné predplatné stojí 15 €. Lacnejšie vás asi vyjde pri objednávke cez miestnu pobočku zväzu. Oplatí sa hlavne pre začínajúceho včelára, nájdete tam približne 2 – 3 dobré články na jedno vydanie a získate informácie o aktuálnom dianí vo včelárskych kruhoch, hlavne na Slovensku. Nájdete tam aj inzeráty a ďalšie prospešné informácie. Pozor, nečakajte zázraky.

Slovenský včelár – vydáva Spolok včelárov Slovenska ako dvojtýždenník. Objednať ho môžete na: svs@orava.sk. Pestrá ponuka článkov od rôznych prispievateľov.

Dymák – konečne pribudla aj nová zdravá a dravá konkurencia.

Je možné si objednať aj české včelárske časopisy alebo ich kúpiť v špecializovaných novinových stánkoch. Tie sú už trošku drahšie, ale bývajú aj obšírnejšie.

Do pozornosti musím dať aj Včelárske odborné preklady. Povedzme, že ide o rôzne aktuálne a niečím zaujímavé, prínosné včelárske články zo zahraničia, preložené do slovenčiny alebo češtiny. Nejde o tematickú knihu, je to mix, aby ste sa nečudovali.

Včelárske fóra

Zlatá studňa poznatkov pre včelárov, hotový „hrnček var“. Prečo? Pretože sa tam udržuje poriadok a disciplína!

České včelárske fórum a Slovenské.

Včelárske skupiny FB

Aj podľa letu včiel sa dá veľa zistiť.
Aj podľa letu včiel sa dá veľa zistiť.

Slovenské skupiny:

Naj skupina, ktorá obsahom a starostlivosťou niekam aj smeruje – Včelári.

Ďalej máme Včelárenie TBH, Včelársky dom, Včelárenie na Slovensku, VČELY, Vedecká včela, Včely – otázky a diskusie, Včelársky bazár, Včelári Prešov, VIP včelári, Včelár, Včely pre všetkých, Včely, Beekeeping, Včelári Košice a okolie, Klub včelárov, Priatelia včiel a včelárenia, Včely inak

České:

Včelaři, medná kráva, Začínající včelaři sobě, Pokrokoví včelaři, Včelařství

Skôr než sa pustite do skupín, pozrite si jednoznačne toto.

Určite stojí za to sledovať aj zahraničné fóra, nemecké, ruské…

Pár kníh…

Nástavkové včelaření

https://www.bee.cz/nastavkove-vcelareni-kamlerolivaptacek

Stručné, ale výstižné a trefné základné informácie o včelárení. Odporúčam začať touto knihou.

Ilustrované včelařství

http://www.martinus.sk/?uItem=89142

Hromada ilustrácií, jasné vysvetlenia, pomerne obšírne základné poznatky. Inšpiráciu tu nájde nielen začínajúci včelár.

Víkendový včelař

https://www.martinus.sk/?uItem=22511

Už pokročilejšia kniha, určená pre začiatočníkov a hobby včelárov.

Fenomenální včely

https://www.martinus.sk/?uItem=106962

Táto kniha nie je čisto o včelárení, ale predovšetkým o samotných včelách. Nájdete tam veľa poznatkov, o ktorých ste nikdy nepočuli. Vedecké poznatky vyvracajú mýty, ktorým včelári dodnes veria, napríklad, že pokiaľ sú úle nafarbené rôznymi farbami, včely lepšie rozpoznajú svoj úľ. Nie je to pravda, pri návrate rozpoznávajú tvary. A je tam kvantum ďalších informácii, ktoré je možné aplikovať vo svojej praxi.

Ekologické včelárstvo

Pri samotnom názve knihy ,,Ekologické včelárstvo“ si asi väčšina predstaví, že kniha je istou učebnicou, radcom pre ekologické včelárstvo. Len čo otvoríte knihu, dočítate sa ale v úvode, že kniha nie je príručkou a ani sa ňou nesnaží byť.
V tom prípade si asi väčšina predstaví, že v knihe objavia hromadu rád, inšpirácii, vychytávok z ekologického včelárstva, ktoré im pomôže vybrať sa týmto smerom. Ale čím viac si z knihy prejdete, tým viac sa utvrdíte v dojme, že sú Vaše očakávania mylné a zbytočné. Kniha sa snaží venovať snáď všetkým základným aspektom včelárstva, ako to obyčajne býva u inej včelárskej literatúre. Problém je ale v tom, že tú ,,ekológiu“ tam doslova hľadáte, oproti tomu je tam ale plno ,,ezoterických rečí“, balastu a vaty. Spočiatku sa to javí ako veľký zápal pre včely, postupne je to ale na nevydržanie.

,,Ekológiu“, ktorú tam nájdete by sme vystihli takto: neustále čítate o tom, že sa včely vytrácajú, treba sa vrátiť k prírode, brániť rojeniu je katastrofa, šľachtenie bola chyba (aj keď výhodu miernosti naplno využívajú), treba zmeniť prístup v poľnohospodárstve, zmeniť prístup, zmeniť vzťah k včelám. Nájsť tam niečo konkrétne z ,,ekologického včelárenia“ je práca pre detektíva, ale keď to odhalíte, stojí to za to.
Vzhľadom na názov by si kniha vystačila s 20 – 30 stranami, stala by sa len brožúrkou ale bola by to isto pecka.

Na druhej strane včelári, ktorí prešli už mnoho odbornej včelárskej literatúry ktorá často len pojednáva o tom istom dookola (nové diela vznikajú len zväčša opisovaním starších kníh), postrehnú, že táto nevznikla rešeršovaním. Miestami pripomína takú ,,ezoterickejšiu“ fenomenálnu včelu. Musí sa uznať, že sa tam občas nájdu vynikajúce výroky a postrehy, či myšlienky. Časť už známych informácii je občas podaná tak, že sa neprestávate diviť, v akom svetle ich zrazu vidíte.

Celé štúdium (ktoré nemá nikdy koniec) včiel a včelárstva je len mozaika, kde postupne hľadáte a prikladáte dieliky na vytvorenie celého obrazca. Dielce hľadáte z rôznych zdrojov, aj z kníh. Pri každej včelárskej knihe dúfate, že nájdete čo najviac nových dielikov, čo žiaľ nebýva častý jav. V tejto knihe ich nájdete dosť, stojí za prečítanie ale musíte sa obrniť trpezlivosťou.
Začínajúci včelári v nej nájdu pochopiteľne omnoho viac informácii, všetko pre nich býva nové, na druhej strane im tam bude mnoho chýbať. Môže to byť ale jedna z kníh do ich zoznamu literatúry.

Poznámka na záver, autori sú Nemci a pochopiteľne včelária v Nemecku, v trochu odlišných podmienkach ako my. To sa musí brať na zreteľ. Mnoho odbornej včelárskej literatúry je len prekladom, predovšetkým Nemeckým, takže to nie je nič nové.

Hodnotenie 5/10

Vhodných kníh je jednoznačne viacej, snáď výber postupne doplníme.

Postačí jedna kniha? Tá ideálna.

Včely na rámiku.

Žiaľ takej niet. Nie, jednoducho neexistuje. Aj preto potrebuje včelár obšírnejšie vzdelanie. Aj preto vedieme včelársky krúžok.
Značne to ovplyvňujú tri faktory. Podmienky na včelárenie sa až nepredstaviteľne rýchlo menia a prichádzajú nové trendy, nové poznatky. Tretím faktorom je to, že knihy sa, žiaľ, neustále opisujú. Jeden opisuje od druhého, bežne bez lepších a hlavne obšírnejších poznatkov. Preto nie je nič zvláštne, že vyjde nová kniha a nájdete v nej hromadu dávno zastaraných, úplne prekonaných poznatkov. Ako to má ale spoznať začínajúci včelár? Aj keď pridajú niečo nové, zbytok je opísaný, zastaraný. Áno, fotky bývajú nové, ak vás to poteší.

Pre aktuálnosť poznatkov jednoznačne odporúčame byť v kontakte/sledovať BB. Čo sa nové objaví, to sa snažia preskúmať, implementovať.

Ďalšie články

Použitie probiotík u včiel

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom

Zobraziť článok >

Problémy včelárstva

Včeláriť dnes a napríklad pred 30 rokmi je niečo úplne iné. Ešte pár rokov a ten rozdiel bude ako nebo a zem. Objavili sa nové problémy vo včelárstve, ktoré sa rapídne

Zobraziť článok >
Scroll to Top