Kde a aké včely si zadovážiť

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kde si zadovážiť včely?

Chcete si kúpiť, zadovážiť včely, včelstvo a nielenže neviete, kde, ale ani aké. Či to má byť roj, odloženec alebo produkčné včelstvo. Či by mali byť vyšľachtené alebo môžete kúpiť včely od hocikoho. Potrebujete k tomu nejaké doklady, existujú nejaké pravidlá? Akým množstvom vôbec začať? Koľko to bude vôbec stáť?

Strýčko google poradí – sú včelári, ktorí sa špecializujú na predaj odložencov, šľachtenierozchov matiek; veľkovčelári, potom tu sú inzeráty, včelárske časopisy a opäť miestna včelárska organizácia. Alebo si nájdete včelára, ktorý vám ich predá.

50 €, to je najnižšia cena za 5-rámikového odloženca (rok 2017, ponuka pre začínajúceho včelára v časopise včelár) BEZ matky. Bežne sa predávajú rovno s matkou, len si musíte doplatiť. Aby bolo jasné, odloženec je mladé včelstvo („mláďa“), ktoré musí ešte narásť a v danej sezóne z neho ešte úžitok nebude, až na ďalší rok.

Matky

K matkám „s papiermi“ máte „rodný list“.
K matkám „s papiermi“ máte „rodný list“.

Matka minimálne 25 € (až 45), samozrejme, s papiermi. Za 45 € môžte nájsť už inseminovanú (cena môže byť ale kľudne aj 80 €), je to ešte čistejšia genetika, ale mnoho včelárov ich rado nemá, proste stretnú sa dvaja včelári a majú tri názory. Za 25 € býva voľne párená (mohla sa oplodniť aj inými trúdmi, ako je požadované). Teoreticky za 15 € viete kúpiť matku bez papierov. POZOR! Nenechajte sa okradnúť, existujú ponuky na neoplodnené matky za nehorázne ceny (nielen 15 €, ale aj 25 €). Nenaleťte podvodníkom, zneužívajúcich neznalosť a nenechajte sa ukecať. V Poľsku ich predávajú na včelárskych akciách po 5 € a aj to je už vysoká suma. Áno, má istý zmysel kúpiť aj neoplodnenú matku, ale max. za pár eur. Skoro každý včelár vám ich dá zadarmo, ak ich má navyše. Častá vec.

U nás sa bežne používa pojem matka. Áno, správny je aj pojem kráľovná, žiaľ, na internete sa nájde hromada ľudí, ktorí vás za to hlúpo napadnú.

Matky sa dajú zaslať aj poštou.
Matky sa dajú zaslať aj poštou.

Matky sa dajú zaslať aj poštou. Normálne v obálke. 🙂
Akurát obálka má diery na vetranie a je z tvrdšieho papiera, aby sa neroztrhla.
Cestujú 1. triedou a pri správnej súhre s odosielateľom v obálke nestrávia ani 24 h. Ak ich teda skoro ráno čakáte na pošte…
Na fotke sú pridávacie klietky – mladá oplodnená matka so sprievodom cca 6 včiel a príslušnou dokumentáciou o ich pôvode.

Začínajúci včelár by si ale mal kúpiť radšej odloženca rovno s matkou. Nie, že by bolo až tak ťažké ju pridať, ale nie je to ani ľahké. Ak to bude tak nepríjemný a rojivý rok, doslova extrémny, ako bol 2020, môže to skončiť katastrofou. Niektoré včelstvá si volili radšej smrť, ako prijať novú matku, stav „úplne na hlavu“. Aj chovatelia v šľachtiteľských chovoch končili s chovom úplne predčasne.

A čo roj?

Roj včiel vo vzduchu.
Roj vo vzduchu.

Nečakajte, že k vám priletí. Roje zvyčajne mávajú svojho majiteľa, ktorému patria. Ten má podľa zákona dokonca právo vstúpiť na cudzí pozemok a vziať si ho (podobne, ako keby sa zatúlala koza, ovca…). Ak mu v tom niekto bráni, môže zavolať k asistencii políciu. A roje bez majiteľa majú byť podľa zákona spálené. Prečo? Môžu byť nakazené nebezpečnou chorobou. Aj toto vedia včelári ošetriť, ale vo všeobecnosti sa takéto roje nezbierajú. Aká je pravdepodobnosť, že k vám doletia? Mizivá.

Roj sa dá tiež kúpiť, ale ten bežne v ponuke nenájdete, nakoľko to nebýva včelárom naplánovaná udalosť. Roj môžete od včelára dostať aj zadarmo alebo za nejakú pozornosť. Začínať rojom ale neodporúčam, hlavne ak nemáte za sebou včelára, ktorý vám bude pomáhať. Prečo? V roji môže byť stará matka, ktorá čoskoro odíde, mladá neoplodnená, ktorá sa nevráti zo snubného letu a pod. Čo je hlavné, rojivosť sa prenáša aj na ďalšie generácie. Venuje sa tomu aj samotný vedný odbor v rámci genetiky, ak si dobre pamätám, tak je to apigenetika. Čiže nie, nie je to hlúposť, ako si mnohí neznalci myslia. Otázka pre vás znie: „Viete, aké sú to včely v danom roji?“

Odloženec alebo produkčné včelstvo?

Nie, cena nezohráva prím. Odloženec je malé mladé včelstvo, ktoré nezvykne robiť veľké problémy, ak sa oň patrične staráte. Takisto potrebuje menej zásahov a sú hlavne jednoduchšie. Postupne ako rastie, sa na ňom učíte. Pre začínajúceho včelára je to ideál, jednoznačne odporúčam začať takto.

Aký veľký má byť odloženec?

5 - rámikové odložence s práve pridaným matečníkom
5-rámikové odložence s práve pridaným matečníkom

Závisí od rámikovej miery. Ak by to bola rámiková miera „B-čka“, šlo by o 5 rámikov (štandard) alebo aj o 7. Možné sú aj 3 rámiky, ale to je najnižšia hranica, pričom nesmie ísť o neskoré obdobie, čiže koniec júla až august. Ak by to boli nízke rámiky, šlo by asi o 10.

5-rámikový odloženec (r. m. „B-čko“) by mal mať 2 rámiky zásob a 3 rámiky plodu, prevažne zaviečkovaného pred vybehnutím s patričným množstvom včiel a, samozrejme, s mladou oplodnenou matkou. Takýto odloženec po usadení do svojho úľa rovno rozširujete a kŕmite.

Chcem kúpiť rovno produkčnú včeliu rodinu.

Ak ste ale začínajúci, nie je to dobrý nápad. Hneď na jar príde rojová nálada a „začne vám to lietať po stromoch“. Už bola hromada takých, čo si mysleli, že to zvládnu a vymklo sa im to spod kontroly. Môžem vám dať aj kontakty. 😀 Kamaráta som dookola odhováral od takéhoto postupu, nedal si povedať. Potom mu bolo do plaču, extra rojivý rok 2020, zúfalstvo, „plač a škrípanie zubami“. Aj keby ste mali za sebou skúseného včelára, v roku, ako bol posledný (2020), vám to nepomôže. Pravdepodobne nemôže byť neustále pri vás. A to nehovorím ešte o klieštikovi a chorobách.

Vyzimované včelstvo stojí v jari trojcifernú sumu – od 160 € po 200 €, možno aj viac, ak teda nemáte šťastie a nenatrafíte na niekoho, kto sa ich proste musí zbaviť (dedičstvo a pod.). Tu je ale otázka, aká je kvalita (genetika, zdravotný stav, sila kolónie). A ešte otázka, či nájdete vôbec niekoho, kto by takto včely predával.

Najväčšiu hodnotu má včelstvo po zime. Vtedy je aj najväčší dopyt.
Najväčšiu hodnotu má včelstvo po zime. Vtedy je aj najväčší dopyt.

To je ale drahé! Nie je, včelár už všetku prácu, investície a riziko zniesol, t. j. prezimoval včelstvo. Už je na rade len obrať plody svojej práce – ak dopadne dobre jarná znáška, tak má med a následne vytvára odložencov. Med predá, odloženca/ov predá a má z toho viac, ako by mohol od vás mať za produkčnú rodinu. A ak budú ďalšie znášky… Stále by ste to chceli za almužnu?

Lacno sa dá produkčné včelstvo kúpiť na jeseň, môže to byť ale mačka vo vreci. Zimná generácia sa započína už po slnovrate. Včelstvo môže byť v top kvalite, ale môže byť aj tak vyšťavené zo sezóny, že sa nedožije ani zimy. Aká je kondícia včelstva, sila zimnej generácie, množstvo vírusov či dokonca iných chorôb, ak už kupujete v bezplodovom období, môže byť vo hviezdach. Väčšinou sa predávajú tak, aby ste ich museli vy liečiť, zakŕmiť a zazimovať. Proste musíte brať riziko zimovania na seba.

Má to byť čistá línia?

Včela ako včela, často počúvam od starých včelárov. Hmm, bodaj by to tak bolo. Niečo také môže povedať len včelár, ktorý má dobré včely a sýty predsa hladnému neverí alebo ten, čo nikdy s dobrými včelami kontakt nemal. Kto neuvidí, neuverí, rozdiely sú nesmierne, a to tá matka nemusí byť nijako prešľachtená. Takže pozor, od koho a aké včely beriete.

Bolo by chybou tvrdiť, že iba šľachtené včely sú dobré. Isto sa nájdu na Slovensku oblasti a včelári, čo majú naozaj dobré včely a nikdy nemali kontakt so šľachtiteľskými stanicami. Lenže je i veľa takých, kde je opak pravdou, viem o tom svoje.

Ak máte útočné Mesersmity a ich charakter je iba množiť sa a nepracovať, tak vaša snaha a práca ide navnivoč. Nehovoriac o tom, že vás to môže ľahko demotivovať.  Silná či až extrémna rojivosť je obrovský problém.

Dajme si modelovú situáciu. Kupujete včely, daný predávajúci má s nimi iba dobré skúsenosti, ale včelári v oblasti, kde má dobré znášky. Vo vašej oblasti sú ale znášky biedne. Môžete zistiť, že po mede navyše (ktorý môžete odobrať) niet ani chýru ani slychu a len sa roja.  Ani vám pravdepodobne nebude veriť, že tie včely sa tak správajú.

Jednoducho povedané, v dobrých znáškových podmienkach sa dobre včelári aj s nie práve najlepšími včelami.

Aká je vaša nadmorská výška?

Pozor, včely si zabezpečte z oblasti približne rovnakej, ako bude vaša včelnica, predovšetkým, aby to bola aspoň rovnaká (podobná) nadmorská výška. A to na Slovensku máme riadne výškové rozdiely. Príklad: Včely, ktorým sa darí niekde dole pod Košicami nebudem ťahať do Duklianskeho priesmyku a včely, ktoré sú spokojné v Tatrách nedotiahnem niekam k maďarským hraniciam. Prečo? Skôr či neskôr zistíte, že sa im dariť nebude.

Naozaj je rojivosť zlá?

„Ak chcete včely, musíte zvládnuť včelie choroby. Ak chcete med, musíte zvládnuť rojenie.“

 V prírodnom včelárení je rojenie vítané a očakávané, v „klasickom“ nie. Prírodní včelári sa budú oháňať všetkým možným, že aké je to dobré a rozumné nechať sa včely rojiť. Ja im to neberiem, dokonca aj súhlasím, lenže…

 • Dobre sa včelári v oblasti, kde máte dobré znášky. Tam môžete mať v danej sezóne z rojov ešte aj med pre seba. Ale v oblasti, kde sú znášky slabé, je to tragédia. Nielenže z nich nemusíte nič mať, ale nemusia mať ani dosť zásob nielen na zimu, ale aj cez leto, ako sa ukazuje posledné roky. Kde to je ešte pravidelné obmieňanie diela.
 • Chce sa vám behať po stromoch? Dokážete to? Máte na to čas? Dokážete vyliezť aj na samotný vrcholec xy metrového stromu? Čo ak odletia niekam do diaľav? Ako ich nájdete? Čo ak odletia niekam do diaľav a ani nebudete vedieť kedy? Na taký unikajúci roj len pozeráte a sledujete, ako vaša obrovská snaha mizne niekde v diaľke a s tým nemôžete nič urobiť.

Preto sa hovorí: „uleteli mu včely“.

Zadovážte si kvalitné včely od začiatku.

Opalitová značka na matke aj s číslom. Zbadáte ju aj z 10 metrov.
Opalitová značka na matke s číslom. Zbadáte ju aj z 10 metrov.
 • Nebudete mať s nimi problémy, ktoré by ste možno nevedeli zvládať alebo s ťažkosťami.
 • Postupne budete včelstvá rozširovať vlastnými silami. Zabezpečte si teda kvalitnú genetiku od počiatku. Vyjde vás to isto lacnejšie pri 2 – 3 včelstvách, ako keď budete musieť meniť matky pri 10 či 30 včelstvách. Nešetrite tam, kde netreba.
 • Dobré včely sú už aj také, ktoré vám prinesú v ďalšej sezóne o 3 – 4 kg medu viac ako tie, čo by ste si vybrali „len tak“ a už len tým sa vám investícia vráti späť. 😉

Nemôžem nikde nájsť na kúpu odloženca, všetci dobrí predajcovia ich majú vypredané.

Riešenie: Kúpte si odloženca či roj odkiaľkoľvek, len aby bol zdravý. Následne si kúpite kvalitné včelie matky a vymeníte ich. Otázka, či to zvládnete sami. Ak nie, potrebujete na to pomoc.

Nebastardizujte Kraňku

Včela medosnosná má viacero plemien. Sú plemená odolnejšie alebo medonosnejšie? Sú, ale pri nich ide skôr (je podstatné) o prispôsobenie sa danej oblasti. Kranská, talianska, sicílska, kaukazská … napr. talianska neprežije u nás zimu, lebo ploduje nonstop. Plemená majú ešte svoje línie, napr. u nás chovaná (pôvodom slovinská) Kranská včela (označovaná niekedy aj ako Kraňka) má línie – Vigor, Carnica Sokol, Tatranka atď. …

Včela medonosná má viacero plemien. U nás sa chová Kraňka, tá má ešte svoje línie.
Včela medonosná má viacero plemien. U nás sa chová Kraňka, tá má ešte svoje línie.

Je to plemeno, ktoré je ideálne prispôsobené našim geografickým a klimatickým podmienkam s vysokou hospodárskou úžitkovosťou, miernosťou a malou rojivosťou. Jednotlivé línie ešte aj nadmorskej výške a ďalším konkrétnejším podmienkam.

Samotná Kranská včela u nás sa nesmie miešať s inými plemenami, pravidlá sú jasné. Inak sa jej vlastnosti postupne začnú vytrácať a vznikne guláš. Následky sú viditeľné už dávno. Sú oblasti na Slovensku, kde badať asi 1 % genetiky po Talianskej včele, ktorú sa tu pokúšali chovať hádam už pred 100 rokmi. A v niektorých oblastiach sú zase údajne až 3 % zbytky genetiky po včele Čiernej. Bol to náš pôvodný druh, vysoko bodavý, extrémne rojivý s veľmi malým hospodárskym úžitkom, už u nás vyhladený.

Napriek tomu sa nájdu „experti“, čo sem ťahajú včely z Austrálie, Anglicka a iných krajín. Samozrejme, skoro vždy (alebo vždy?) načierno. Očakávajú od nich zázraky. Nie, tie neprídu a aj keď tie importované matky sa ukážu nebodaj ako možno dobré, ich nakrížení potomkovia sú úplne mimo. Z generácie na generáciu je to horšie.

Zachovajme si čistú krv, nech už je aká-taká, nezhoršujme to. Nech včelári nehľadajú chybu v plemene, ale u seba a z roka na rok aj v zhoršujúcich sa podmienkach pre včely a včelárenie.

Akým počtom včelstiev je najlepšie začať? Chcel by som 1 – 2 rodiny.

Rozdiel v plemenách včiel je asi najvýraznejší pri matkách.
Rozdiel v plemenách včiel je asi najvýraznejší pri matkách.

Začnite 3, potom uvidíte, či ich budete chcieť viac alebo nie. Pod číslo 3 nechoďte. Nikdy neviete, čo sa môže udiať počas roka. Možno vám niektorá z rodín padne, možno príliš zoslabne a podobne. Napríklad: Ak máte 3 rodiny a jedna či 2 zoslabnú, viete ju/ich posilniť pomocou tej silnej. Alebo sa rozhodnete rozširovať počet vlastnými silami. Z dvoch budete postupne tvoriť odložence a jednu si ponecháte na medný výnos. Možností, čo by sa mohlo stať alebo aké operácie budete chcieť urobiť, je mnoho. Začínajte 3 rodinami. Predstavte si, že si vezmete 2 rodiny a, božechráň, vám padnú, asi nebudete nadšení, keď budete musieť začínať odznova. 

Akú rámikovú mieru? Je to jedno?

Ani zďaleka nie. Rozhodne kupujte včely na takej rámikovej miere, na akej plánujete včeláriť či ináč povedané, aké úle máte/plánujete kúpiť. Prechádzať z jednej rámikovej miery na druhú je nepríjemné a môže byť veľmi komplikované. Pre začínajúceho ani nehovoriac.

Potrebujem pre prevoz nejaké doklady? Niekam to nahlásiť?

Predajca včiel by vám mal dať sprievodné doklady, to už si on zabezpečí na veterine. Okrem iného by to mal byť dôkaz/doklad o tom, že včely

sú zdravé. Bez nich nesmiete včely prevážať.

Nebuďte kretén. Keď sa dohodnete na konkrétnom termíne, žiadne vymýšľanie, že už ich nechcete.

Pozor! Ak sa raz dohodnete, že včely prevezmete a ešte sa dohodnete na konkrétnom termíne, žiadne vymýšľanie, že už ich nechcete. Nebuďte kretén. Chovateľ vyšetrenie na melivo rieši na jar raz, ale pre jednotlivé prevozy musí obťažovať RVPS pre doklady + miestneho asistenta AÚVL pre doklady a prehliadku, ktorá môže byť stará iba pár dní. Ak má ešte RVPS 30 km ďaleko, cez sezónu nie je ani chvíľa času nazvyš a vy začnete špekulovať (lebo inde som našiel lacnejšie, lebo mi henten dá roj), choďte nabudúce viete kam. Nehovoriac o tom, že odloženec sa dáva zrelý, t. j. treba ho hneď rozšíriť. Ak dlhšie postojí, hrozí vyrojenie. Nenaťahujte sa ani s chovateľom, ktorý termín láskavo vám vyhovuje na príchod, nemá čas, nemôže hocikedy, zdržujete. Istý konsenzus je na to potrebný a jasný, buďte, prosím, ústretový.

Najmenší odloženec sa dá vziať 3 - rámikový, ale na vlastné riziko kupujúceho. Cena môže byť nižšia iba minimálne
Najmenší odloženec sa dá vziať 3-rámikový, ale na vlastné riziko kupujúceho. Cena môže pritom byť nižšia iba minimálne.

Pokiaľ predajca odmietne doložiť doklady a vy sa aj tak rozhodnete ich zobrať, požiadajte aspoň o aktuálne potvrdenie (z daného roku) o vyšetrení na mor včelieho plodu, ktorý sa robí z meliva na jar.

Ak ani to nemá a vy si nedáte povedať a aj tak ich chcete, vezmite si so sebou skúseného včelára, ktorý včely obhliadne a, hádam, ako-tak určí, či sú aktuálne zdravé alebo nie.

Ak ani to nejde a nedáte si povedať – tak „pánboh s vami“, nech vám to vyjde dobre. Pozor! Pri registrácii včiel (vášho chovu) na RVPS, čo je povinné, budú skoro isto žiadať doklady o prevoze. Na prekvapenie mnoho včelárov ani nemá šajnu, že niečo také existuje, aj keď odložencov predávajú.

Pozor, aj tu existujú priekupníci. Kúpia lacno, podržia doma deň, dva, týždeň a predávajú ďalej s „pripovidkou“, bájkou, rozprávkou pre kupujúceho. Robia to dokonca aj s matkami. To už sa rozum zastavuje… Vieme aj o konkrétnych prípadoch a? Čo s tým…

Aj tak sa mi tá cena odloženca zdá vysoká.

Ach jaj! Poďme si to teda skúsiť teoreticky vypočítať, len približne a pár vecí. Použijeme na to hore spomenutého odloženca z 5 rámikov.

 • 5 rámikových                    – 5 €
 • 5 medzistienok                               – 4,5 €
 • Niekoľko kg glycidových zásob (med + cukor, ak sa teda kŕmilo cukrom)   

Ak by to bol cukor, 5 – 6 kg          – 4,5 €

Ak by to bol med, počítajte sami…

Odloženec bol kŕmený aj pri raste, už teda spotreboval nejaké zásoby   – 4 € (kľudne omnoho viac, už dupľom, ak ste cesto kupovali)

 • Odloženec už bol pravdepodobne niečím zaliečený proti klieštikovi         – 1 €
 • Máme tam peľ …
 • Množstvo plodu, veľká časť už vybieha
 • Množstvo včiel
 • Matku (kráľovnú) 
 • Práca včelára
 • Pridaná hodnota (ani automobilka vám nepredá auto za náklady (materiál, mzda,…)
 • Sprievodné doklady tiež nie sú zadarmo

Môžeme napočítať minimálne 19 € za veci, čo môžeme ako-tak spočítať. Ako vidíte, je hromada vecí, ktoré je ťažko vyčísliť. Preto sa určuje všeobecné „meradlo“, a síce cena za rámik obsadený včelami. V roku 2017 bežala najnižšia cena 10 €/1 rámik. 5 rámikov – 50 € + matka.

Do odloženca potrebujete nielen rámiky s plodom, ale aj so zásobami, a to tiež podľa istého pomeru, tu už sa to nerozlišuje, len sa to „spriemeruje“. Ak by sa to rozlišovalo, cena za zásobný rámik by bola nižšia, ale zase za rámik s plodom vyššia.

Matka má tiež svoju hodnotu, vychovať kvalitnú matku tiež nie je jednoduché. O to sú väčšie náklady, ak má doslova rodokmeň. V šľachtiteľských chovoch sú ceny najvyššie. U certifikovaných rozchovávateľov alebo nepekne povedané množiarov sú ceny o trocha nižšie, u tých, čo to nerobia oficiálne, nižšie. Spodná hranica, kde môžete kúpiť matku je okolo 15 € (možno 13 €), ale je otázne, od koho (genetika, kvalita matky,…).

Ak sa zamyslíte, stále sa vám zdá ten odloženec drahý?

Rada na záver

Včely s jazýčkami.

Ak si objednáte odloženca (či aj matku alebo produkčné včelstvo), príďte si poň vtedy, keď vám to chovateľ určí! Nieže o 2 týždne neskôr, lebo teraz mi to nevyhovuje… Odloženec sa dáva, keď je zrelý, t. j. tesne pred rozšírením. Čiže vy si ho preberiete a hneď rozširujete o ďalšie rámiky, natoľko je už silný. Ak sa počká napr. tie 2 týždne, už môže prejsť do rojovej nálady, nehovoriac o tom, že zbytočne stagnuje a mohol krásne silnieť. To sté platí o produkčnej rodine v sezóne. To isté matky, chovateľ potrebuje začať s chovom novej. Kým vy ráčite prísť o 2 – 3 týždne, on už medzitým môže mať odchovanú ďalšiu. Dáte mu potom za tú jednu dvojnásobnú sumu?

Chcete prísť po odloženca predčasne? Dá sa, ale potom nereklamujte prípadný problém. Nedá sa už jednoznačne určiť, či je chyba chovateľa alebo vaša. Aj samotná náhoda, napr. matka sa zle oplodnila, padá na vaše ramená. Ak by sa to prejavilo u chovateľa, je to jeho starosť.

O tom, že včelár nemá počas sezóny čas navyše ani nehovorím, nezdržujte ho.

Ďalšie články

Použitie probiotík u včiel

Chcete zlepšiť zdravotný stav svojich včiel? Ruka v ruke s tým súvisí aj predĺženie ich života a výkonnosť. Nemusíme snáď spomínať, čo všetko ich negatívne ovplyvňuje. V takom

Zobraziť článok >

Problémy včelárstva

Včeláriť dnes a napríklad pred 30 rokmi je niečo úplne iné. Ešte pár rokov a ten rozdiel bude ako nebo a zem. Objavili sa nové problémy vo včelárstve, ktoré sa rapídne

Zobraziť článok >
Scroll to Top